Archiwum

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Geograficzny sukces Wiktorii z klasy 3F

Uczennica I LO (z klasy 3F) Wiktoria Loch, podjęła naukowe wyzwanie i od wakacji pisała pracę na temat „Bioróżnorodności okolic Konina”, w ramach której zaproponowała trasę edukacyjnej wycieczki. Praca ta została wysoko oceniona przez Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Poznaniu, a Wiktoria została zakwalifikowana do zawodów II etapu XLV Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się w dniach 9-10 luty 2019r. Nauczycielem prowadzącym jest nauczycielka geografii, mgr Henryka Hypś.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Uczennica I LO w Koninie – Barbara Duchniewska, jako jedna z najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego okręgu otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów podczas uroczystej gali w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie z rąk dyrektora konińskiej delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Uroczystość poprzez dobór programu artystycznego oraz wykładu historycznego wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Final call for Erasmus +

Właśnie  odbyło się  spotkanie osób zainteresowanych udziałem w projekcie „QE?AE!”. Nabór do projektu kończy się w piątek 14.12.br. o godzinie 12.25. Wyniki naboru do programu jeszcze przed świętami. Karty zgłoszeń należy oddać osobiście p. M. Starczewskiej-Staszak lub p. G. Szopie.

Wolontariat w I LO w Koninie

Młodzież I LO rozpoczyna współpracę z fundacją „Otwarcie”. Uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią Panią Dorotą Ganowicz propagują w tym tygodniu ideę wolontariatu. W ramach projektu „Klasa rządzi” zaprosili na spotkanie przedstawicieli Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie”. W trakcie tego spotkania zarówno prezes fundacji Pan Dariusz Loch, pracownicy oraz podopieczny Adam zaprezentowali uczniom  jak działa fundacja, i w jakich konkretnych działaniach mogliby  uczestniczyć uczniowie I Liceum.            

Nie daj się zarazić! – seminarium informacyjno-profilaktyczne

Dnia 5 grudnia 2018 r. w LO w Koninie odbyło się seminarium pt. Nie daj się zarazić…. Organizatorem spotkania było Szkolne Koło Biologiczne Liana. Podczas prezentacji przybliżyliśmy informacje dotyczące wirusa HIV i choroby AIDS oraz podstawowe wiadomości związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Całe wystąpienie zakończyliśmy z przytupem – quizem, do którego przystąpiło 18 drużyn. Najlepsze 3 grupy zostały nagrodzone oceną 5 z biologii – GRATULUJEMY wiedzy i refleksu.

Klasy biologiczne w berlińskich muzeach

W piątek 7 grudnia 2018 uczniowie klas z rozszerzoną biologią wzięli udział w warsztatach przedmiotowych. Podczas podróży do Berlina rozwiązywali quiz dotyczący Muru Berlińskiego i powojennej historii miasta, następnie z kartami pracy w ręku zwiedzali Muzeum Historii Naturalnej oraz Medycyny. Wizyta na jarmarku świątecznym, spacer Unter den Linden do Bramy Branderburskiej oraz wizyta w gmachu Bundestagu, stanowiły dopełnienie tematyczne wycieczki. Pani Dyrektor Elżbieta Świder z uznaniem doceniła zaangażowanie wszystkich uczestników oraz dobrego ducha współpracy podczas pracy w grupach. Opiekunami projektu były panie Iwona Czajkowska i Marzena Grzybowska. 

Początki Państwa Polskiego

Gdzie najlepiej uczyć się o początkach państwa polskiego? U źródeł. Dlatego klasa 2c wybrała się do muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W programie wycieczki było również zwiedzanie Katedry na Wzgórzu Lecha, gdzie odwiedziliśmy grób pierwszego biskupa Polski i zobaczyliśmy słynne Porta Regia. Pytania maturalne z historii pierwszych Piastów już nam nie straszne!

Sukces językowy Uczniów I LO!

Katedra Badań nad Językiem i Przekładem Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie po raz kolejny zorganizowała Dzień Filologii (04.12.2018 r.). Uczestnicy Dnia Filologii mieli możliwość wysłuchania wykładów przeprowadzonych przez prof. Romana Lewickiego, dra Marcina Trojszczak, mgr Elżbietę Wilińską-Hajewską i dra Adama Świątek, którzy przedstawili prezentacje nt. języka w życiu, sztuki tłumaczenia, rytmu i intonacji i umiejętności werbalnych, niezbędnych w komunikacji w języku obcym. Ponad to, w ramach tego wydarzenia został zorganizowany konkurs tłumaczeniowy oraz test językowy. Julia Sosnowska (kl. Ie) zajęła II miejsce w konkursie tłumaczeniowym (język niemiecki) oraz Hubert Kasprzak (kl. IIb) zajął II miejsce w teście językowym (język angielski). Gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!

Poetyckie Zaduszki

28 listopada w ramach Poetyckich Zaduszek klasa 2b pod opieką p. Barbary Budynek zorganizowała spektakl upamiętniający Olgę Korę Jackowską. Uczniom naszej szkoły została przybliżona historia artystki w akompaniamencie jej największych hitów. Magiczna atmosfera, a także wspaniałe wykonanie spowodują, że muzyka artystki, jak i pamięć o niej pozostanie w sercach uczniów I LO.

Pogotowie św. Mikołaja

W piątek (30 listopada) Prezydent Konina Piotr Korytkowski wziął udział w Świątecznej Zbiórce Żywności i razem z wolontariuszami z I Liceum Ogólnokształcącego  w supermarkecie LIDL przy ulicy 3 Maja zachęcał mieszkańców naszego miasta do zakupu i oddania produktów żywnościowych dla potrzebujących. Świąteczna Zbiórka Żywności, nazwana Pogotowiem św. Mikołaja, zorganizowana została już po raz 23. przez Bank Żywności w Koninie. Dotychczas dla mieszkańców Konina przygotowano ponad 43 tysiące paczek. W pierwszych latach odbiorcami przygotowanych upominków były dzieci z najuboższych rodzin, a obecnie paczki otrzymują głownie osoby starsze i samotne.

Tegoroczna zbiórka żywności trwa od 30 listopada do 1 grudnia i prowadzona jest w 27 sklepach (sieci Biedronka, PoloMarket, Lidl, Lewiatan, Intermarche, Kaufland, Leclerc, Twój Market) przy udziale blisko 500 wolontariuszy. Z zebranych produktów zostaną przygotowane paczki świąteczne, które 6 grudnia zostaną przekazane potrzebującym. W ubiegłym roku w ramach świątecznej zbiórki żywności zebrano 8700 kg żywności i przygotowano 1408 paczek.

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

Julia Sosnowska z klasy Ib2 wygrała dziś (28.11.2018r.) zorganizowany w PWSZ przez Katedrę Badań nad Językiem, Literaturą i Przekładem konkurs recytatorski, którego motywem przewodnim była tematyka First World War Poetry/Poesie des I. Weltkrieges. Uczennica wprawiła w zachwyt jury swoją interpretacją wiersza Gottfrieda Benna „Die Schale”. Nie obyło się również bez łez wzruszenia. Gratulujemy!

Pomoc dla Jagienki

Jagienka ma 10 lat, mieszka w Koninie,  choruje na nowotwór nerwów obwodowych. Czeka ją operacja ścięgien, mięśnia łydki, wydłużenie nogi i stopy. Na operację potrzebne jest 300 tyś. złotych. Aby pomóc Jagience, uczniowie klasy 2b zorganizowali kiermasz, na którym sprzedają własnoręcznie upieczone ciasta.  Kiermasz odbył się już w poniedziałek 19.11 i środę 21.11.  Uczniowie zapraszają również na pyszne ciasta w piątek i w przyszłym tygodniu.  W ten sposób możemy pomóc Jagience, liczy się każda złotówka.

IKONA w zbiorach Muzeum Okręgowego

Jak czytać artystyczny i symboliczny język ikon? Jakich technik używano do “pisania” ikon? Jakie znaczenie przypisać kolorom wybranym do przedstawienia świętych?  Na te i wiele innych pytań klasa 1e uzyskała dziś odpowiedź podczas kuratorskiego oprowadzania po wystawie w Muzeum Okręgowym w Gosławicach. Zdobyte informacje pomogły w  tworzeniu własnych “ikon” pod czujnym okiem kurator wystawy p. Wandy Mazurek podczas zorganizowanych dla nas warsztatów. Młodzież bardzo chętnie wcieliła się w rolę twórców a ich dzieła przyozdobią naszą klasopracownię.

Zachęcamy do zwiedzania wystawy ikon, które znalazły się w posiadaniu naszego muzeum w bardzo ciekawych okolicznościach … http://muzeum.com.pl/ikona/

Erasmus + Questions for Europe!

Pierwsza akcja programu Erasmus+ “Questions for Europe? – Answers from Europe” za nami. Każdy uczeń I LO zadał indywidualnie pytania Europie. Które z nich staną się przedmiotem projektu? To dopiero się okaże.  Z wielu setek pytań zadanych w szkołach w Niemczech, Estonii, Włoszech i na Litwie powstanie katalog pytań, które będą przedmiotem projektu. Dalsze informacje po spotkaniu roboczym wszystkich koordynatorów w Ingolstadt, które odbędzie się na początku grudnia. Watch out for news soon!

Absolwenci Naszej Szkoły

W związku z 155-leciem I LO w Koninie i Zjazdem Absolwentów powstał projekt dla klasy 3d. Naszym zadaniem było przybliżenie uczniom życiorysów znanych absolwentów Naszej Szkoły. Dodatkowym zadaniem było zapoznanie społeczności szkolnej ze znakomitą osobistością – Mieczysławem Bekkerem. Pracował on min. nad pojazdem księżycowym w latach 60. XX wieku. Dołożyliśmy wszelkich starań, włożyliśmy nasze serce w prace nad tym projektem. Przygotowaliśmy kilka wizualizacji min. stworzyliśmy ulotki oraz tablicę informacyjną; prezentację, która była przedstawiana przez naszych przedstawicieli na godzinach wychowawczych. Mamy nadzieję, że włożona przez nas praca spowodowała, że wszyscy poczuliśmy się dumni z bycia uczniem I LO.

100 lat niepodległości

W ramach projektu Klasa Rządzi, uczniowie klasy 2b, podjęli działania aby wraz z całą społecznością szkolną uczcić obchody 100 lat niepodległości  naszej ojczyzny. W celu przygotowania się do tego uroczystego dnia każda klasa przygotowywała kotyliony, które miały ozdobić nasze galowe stroje w dniu 9 listopada, kiedy to odbyły się uroczyste obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole.  9 listopada uczniowie naszej szkoły  brali udział, w przygotowanej przez klasę 2b,  wyjątkowej lekcji historii przypominającej okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.  Była to również okazja do przypomnienia sobie najważniejszych historycznych faktów z okresu stu lat niepodległości Polski.  Uroczystość uświetnił nasz chór szkolny, który przypomniał nam pieśni patriotyczne zagrzewające Polaków do walki o wolność Ojczyzny. Ta wyjątkowa lekcja historii uświadomiła nam, że  niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba o nią walczyć każdego dnia.  

Normy prawne każdego dnia

W ramach projektu Klasa Rządzi, uczniowie klasy 2c przedstawili prezentację na temat Normy prawne na co dzień. Prezentacja została zakończona krótkim konkursem. W szkole zostały powieszone plakaty informacyjne o celach akcji. Działamy w myśl zasady: Nieznajomość prawa szkodzi. Na 6. godzinie lekcyjnej odbyła się prelekcja policjantek z Komendy Miejskiej Policji w Koninie na temat ,,Narkotyki i dopalacze – zjawisko zagrożenia”.