Archiwum

Szczepienia uczniów

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

77 rocznica wyzwolenia Konina – I LO pamięta

20 stycznia 2022 roku mija 77 rocznica wyzwolenia Konina przez Armię Czerwoną, która 12 stycznia 1945 roku rozpoczęła wielką ofensywę zimową pod nazwą operacji wiślańsko – odrzańskiej. Prowadząc natarcie wzdłuż głównej magistrali Warszawa – Poznań, należący do 1. Armii Pancernej Gwardii gen. płk. Michaiła Katukowa, 8. Korpus Zmechanizowany Gwardii gen. mjr. Iwana Driomowa (Driemowa) sforsował Wartę i w godzinach popołudniowych pojawił się na przedpola Konina. Rosjanie uderzyli na miasto z marszu około godz. 13 siłami 1. Brygady Pancernej Gwardii i 21. Brygady Zmechanizowanej Gwardii. Doszło do zaciętych walk ulicznych z lokalnym garnizonem niemieckim. 


Gdy główny opór został przełamany czołgi Driomowa ruszyły przez rzekę bezpośrednio po lodzie, nie oglądając się na boki i pozostałe jeszcze niedobitki niemieckie. Rosjanie chcieli przede wszystkim odciąć drogę odwrotu tej części garnizonu niemieckiego, która pozostała w prawobrzeżnej części miasta. Do Konina wkroczyć miały teraz oddziały 8. Armii Gwardii gen. płk. Wasyla Czujkowa. To na nim spoczął teraz obowiązek oczyszczenia miasta. Niemcy nie poddali się od razu. Stawiali desperacki opór, choć bez żadnej szansy na powodzenie, do 23 stycznia. Wtedy umilkły ostatnie strzały. Tego samego dnia co Konin, zakończyła się okupacja niemiecka w Kleczewie, Kole, Ślesinie i Włocławku. I LO im. Tadeusza Kościuszki pamięta o wyzwoleniu Konina spod okupacji niemieckiej oraz o 2 poległych mieszkańcach Konina, którzy próbowali uratować załogę płonącego czołgu radzieckiego. I LO pamięta też o 10 zabitych żołnierzach Armii Czerwonej, spoczywających do dziś na Cmentarzu Parafialnym w Morzysławiu. 

Studniówka I LO

Uczniowie z pięciu klas maturalnych I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie bawią się dziś na swojej studniówce. Wcześniej zatańczyli tradycyjnego poloneza, choć nie do znanego świetnie utworu z „Pana Tadeusza”.

Studniówka I LO odbywa się w konińskiej hali Rondo. Oficjalnie otworzyła ją dyrektor szkoły Elżbieta Świder. – To wielki zaszczyt być dzisiaj z wami na tym niezwykłym balu i wielka radość, że możemy z uczniami dzielić tę wyjątkową chwilę – mówiła.” Czytaj więcej na lm.pl

Life-long learning – PO WER 2020

Dlaczego warto się uczyć języków obcych? Czy uczymy się tylko języka angielskiego? Czy “opłaca się” uczyć innych języków? Czy uczymy się przez całe życie? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała p. Renata Bielińska, uczestniczka projektu “Rozwój nauczycieli sukcesem szkoły” PO WER 2020, która spotkała się z młodzieżą z klas 3Bs i 3Cs. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie młodzieży jak dużym wyzwaniem a jednocześnie przygodą jest uczenia się języka obcego (a dokładnie języka niemieckiego) już w dorosłym życiu. Pani Bielińska opowiedziała z dużym zaangażowaniem o potrzebie rozwoju w tym zakresie, a także o plusach udziału w kursie językowo-metodycznym w szkole w Ratyzbonie. Podkreśliła ogromną znaczenie nauki języka na zajęciach prowadzonych różnymi metodami ale również kontaktu z kulturą i językiem w różnych sytuacjach życia codziennego w trakcie 2-tygodniowego kursu. Zachęciła nas do wytrwałości w doskonaleniu umiejętności językowych, ponieważ “nie wiemy kiedy w naszym życiu ww. umiejętności będą niezbędne by otrzymać dobrą pracę czy nawiązać relacje międzynarodowe w życiu osobistym”. Potwierdziła, że w jej przypadku sprawdza się metoda małych kroków, a ogromnym wsparciem są kursy organizowane w ramach projektów PO WER. 

Powstanie Wielkopolskie – I LO pamięta!

27 grudnia 2021 roku minie 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Była to faktycznie wojna Prowincji Poznańskiej z niemiecką Republiką Weimarską o przyłączenie Wielkopolski do odradzającego się państwa polskiego. Symbolicznym początkiem powstania stał się przyjazd do Poznania 26 grudnia 1918 roku Ignacego Paderewskiego, udającego się z Paryża do Warszawy. Jego płomienne przemówienie 27 grudnia stało się “iskrą, która padła na beczkę prochu”. Niemcy odpowiedzieli prowokacyjną paradą wojskową, w czasie której doszło do znieważania symboli narodowych Polski i Ententy. Doszło do pierwszych potyczek zbrojnych w mieście między Polską Organizacją Wojskową Zaboru Pruskiego i Strażą Ludową, a stacjonującym w Poznaniu niemieckim 6. pułkiem grenadierów. Do szczególnie zaciętych walk doszło tego dnia o budynek Prezydium Policji, pod murami którego poległ pierwszy powstaniec: 31-letni Franciszek Ratajczak. Insurekcja narodowa błyskawicznie rozpaliła się poza granicami Poznania. Po prawie miesiącu zaciętych walk nowo powołana Armia Wielkopolska gen. Józefa Dowbór – Muśnickiego zajęła niemal całą prowincję, z wyjątkiem części północnej i południowo – wschodniej, gdzie Niemcy szczególnie twardo bronili Bydgoszczy, Piły, Rawicza i Leszna. 27 stycznia ruszyła niemiecka kontrofensywa. która w ciągu dwóch tygodni ciężkich walk omal nie doprowadziła do zwrotu w toczącej się wojnie, m.in 13 lutego pod Kopanicą Niemcy użyli nawet broni chemicznej. Z pomocą pospieszył rząd Francji, który wymusił na władzach w Berlinie objęcie umową rozejmową także frontu wschodniego (wielkopolskiego), czego rząd niemiecki do tej pory konsekwentnie odmawiał. 16 lutego 1919 roku w Trewirze został podpisany akt zawieszenia broni, który umownie kończył wojnę w Wielkopolsce. Umownie, ponieważ jeszcze przez kilka kolejnych dni trwały walki, m.in. 18 lutego pod Rynarzewem. Przyłączenie Wielkopolski do II RP miało się dokonać oficjalnie z traktatem wersalskim, który wszedł w życie dopiero 10 stycznia 1920 roku. Ostatni powstaniec wielkopolski, porucznik Jan Rzepa zmarł 24 marca 2005 roku w wieku 106 lat. 1 października 2021 roku Sejm RP ustanowił dzień 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nie zabrakło także weteranów powstania, którzy związali swój los z Koninem –  Franiszek Łechtański, Czesław Świtała, Czesław Joachimiak, Telesfor Kukułka, Tadeusz Geras i Tadeusz Nalewalski. I Liceum Ogólnokształcące pamięta o Powstaniu Wielkopolskim i jej bohaterach. 

Złota Sztaluga

W Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom 43. Przeglądu Twórczości ,,O Złotą Sztalugę”. Uczeń naszego liceum- Krzysztof Jarecki z klasy III Ag otrzymał wyróżnienie w kategorii 17-19 lat za przedstawienie w swoich grafikach onirycznej atmosfery w ramach kameralnej formuły nawiązującej do rysunków naskalnych irytów. Na wystawę zakwalifikował się również obraz na płótnie Iwo Wótkiewicza z klasy III Ag. Uczniowie pracują pod kierunkiem pani Renaty Bielińskiej. W wernisażu brali udział uczniowie I Liceum. Wystawę można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki na ul, Okólnej 47a.
Serdecznie zapraszamy, a uczniom gratulujemy sukcesów.

Kolejny wódz i grudniowe bitwy

W grudniu z cyklu “Wodzowie” zostanie przedstawiona sylwetka dowódcy zwanego “Lisem Pustyni”, a wśród wybranych bitew znajdą się m.in. batalia, w której rzymskie legiony będą musiały najpierw przekroczyć wpław rzekę i to w grudniowym mrozie; bitwa w której dowodzący władca będzie zachęcał swoich żołnierzy do wysiłku słowami “Naprzód kanalie, chcecie żyć wiecznie?”. Nie zabraknie bitwy “trzech cesarzy” oraz pierwszej batalii, w której użyte zostały czołgi. Zapraszam. 

Olimpiada o zdrowiu

Szkolna Komisja XXVI Olimpiady Wiedzy o Środkach Psychoaktywnych ,,Uzależnia mnie tylko zdrowe życie” podsumowała pracę uczniów I Liceum. W teście wiedzy o profilaktyce nagrody otrzymali: Jacek Krupa – I msc., Michelle Zandecka – II msc., Dawid Koźmiński – III msc. Wyróżnienie przyznano Klarze Matusiak. W konkursie plastycznym nagrody otrzymali: Hanna Wielebska – I msc., Agata Stoińska – II msc. i Aleksandra Szymczak- III msc. Wyróżnienia trafiły do Nadii Nawrockiej, Klary Matusiak, Sandry Stępińskiej oraz Cypriana Grudzińskiego. Nagrody wręczyła pani dyrektor Elżbieta Świder. Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów.

Stopień naukowy doktora!

Miło nam poinformować, że w dniu 20 grudnia 2021 r. na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pani Agnieszki Borowiak na podstawie dysertacji pt.  “Exploring the role of individual variables in the success of CLIL as an approach to EFL learning”(„Rola czynników indywidualnych w procesie uczenia się języka angielskiego jako obcego w klasie dwujęzycznej”), przygotowanej pod kierunkiem dr. hab. Jacka Walińskiego, prof. UŁ.  Recenzenci rozprawy zarekomendowali wydanie jej w przyszłości. Decyzją Komisji ds. nadawania stopni naukowych Pani Agnieszce Borowiak zostanie nadany stopień naukowy doktora

Pani Agnieszka Borowiak jest  nauczycielem języka angielskiego oraz absolwentką naszego liceum. W latach 2016-2018 pełniła funkcję koordynatora ds. dwujęzyczności, której zadaniem było przygotowanie naszej szkoły pod względem merytorycznym jak i formalnym do utworzenia oddziałów dwujęzycznych. Ma doświadczenie w pracy z różnymi grupami wiekowymi, w tym ze studentami uczelni wyższych. W ramach Erasmus+ przez dwa lata prowadziła kurs przygotowujący przyszłych nauczycieli do pracy w klasie dwujęzycznej.  Pani Agnieszka Borowiak ma w swoim dorobku liczne wystąpienia podczas konferencji ogólnopolskich jak i zagranicznych podczas których prezentowała referaty poruszczające tematykę nauczania dwujęzycznego. Ponad to, ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych. Tuż po skierowaniu pracy do recenzji została zaproszona do współpracy z Focus on ELT Journal jako recenzent jednego z artykułów. Jest również inicjatorką utworzenia stowarzyszenia CLIL network. Pani Agnieszka Borowiak bierze udział w projekcie międzynarodowym COST oraz należy do organizacji naukowych np. IATEFL oraz PTN. W październiku 2021 r. za swoje zasługi została uhonorowana odznaczeniem państwowym – Brązowy Krzyż Zasług.