Archiwum

DRZWI OTWARTE w ILO!

Nie możesz się już doczekać by nas odwiedzić? Spotkajmy się 8 kwietnia o godz. 12.30. Zapraszamy Ciebie do naszej szkoły!

Harmonogram
12.30-13.00 – aula szkolna – Powitanie i wystąpienie Dyrekcji (historia I LO i prezentacja oferty szkoły)
13.00-15.00 – zwiedzanie szkoły
– parter – punkty informacyjne dotyczące poszczególnych profili
– Świetlik – wypisywanie zaświadczeń dla uczniów klas ósmych o udziale w Drzwiach Otwartych
– hala sportowa – pokazy taneczne uczniów I LO (godz. 13.15, 13.30, 13.45, 14.00)

I piętro – muzyka na żywo – występy muzyczne młodzieży I LO
II piętro – występy grupy teatralnej (co 15 minut).

A już teraz możesz obejrzeć krótki film z naszych lekcji i przerw 🙂

I wirtualny spacer po szkole!

Szczepienia uczniów

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Eko-przestrzeń:  czarne czy zielone – wybór należy do nas

30 listopada w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie z pracownikami MPEC w Koninie. Tematem spotkania była tzw. zielona energia czyli alternatywne źródła energii do paliw kopalnych oraz problem smogu i jego negatywny wpływu na życie na naszej planecie. Podczas zajęć praktycznych przetwarzaliśmy energię wiatrową na elektryczną, przeprowadzaliśmy zjawisko elektrolizy, której towarzyszyło wytwarzanie wodoru – napędu wodorowego używanego następnie do poruszania dziecięcego samochodu. Analizowaliśmy i obserwowaliśmy konwersję energii świetlnej w energię elektryczną na przykładzie pracy paneli fotowoltaicznych. A oto fotorelacja!

Noc Anglistów and more!

Uczniowie grupy dwujęzycznej z klas 2 i uczniowie z klasy Id odwiedzili Poznań! Co tam robiliśmy? Rozpoczęliśmy od wizyty na wystawie Body Worlds & the Cycle of Life. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem tej lekcji anatomii! W niesamowity sposób ciało ludzkie zostało przekształcone w anatomiczny wzorzec pozwalający widzom zobaczyć szczegóły budowy ludzkiego ciała, których nigdy wcześniej nie widzieli.

W oczekiwaniu na Noc Anglistów na Wydziale Anglistyki UAM, nasza grupa odwiedziła Jarmark Bożonarodzeniowy, który w tym roku zagościł na terenie MTP. Były słodkości, wybieranie prezentów, pozowanie do zdjęć przy ozdobach bożonarodzeniowych, sporo śmiechu i zabawy🎄.

Ostatnim punktem programu (ale najważniejszym) był udział w zajęciach na Wydziale Anglistyki UAM. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach nt. prawd i mitów o szybkim czytaniu prowadzonych przez prof. UAM Bogusławę Whyatt i min. przez mgr Ewę Tomczak (absolwentkę naszej szkoły!). Dowiedzieliśmy się jakie jest nasze tempo czytania a jedna z uczennic (wolontariuszka Marta na zdjęciach w laboratorium) wzięła udział w eksperymencie pokazującym jak eye-tracker rejestruje proces czytania. Na koniec wysłuchaliśmy wykładu prof. dr. hab. Radosława Dylewskiego i dr. Michała Remiszewskiego „O czym milczą podręczniki do wymowy, gramatyki? O strukturach zwykłych, fajnych, choć skrywanych, jakby tajnych.” Było naukowo ale zabawnie i interesująco. Wkrótce mamy nadzieję tam wrócić!

Wycieczkę zorganizowały p. A. Chojnacka i p. M. Siwińska-Wyrwa a wspomagała je p. A. Cieślak.

2e na Wydziale Chemii UAM!

W ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczniowie klasy 2E wysłuchali wykładu Pana prof. UAM Karola Kacprzaka pt. ,,Nagroda Nobla z chemii 2022 – chemia klik i bioortogonalna”. Pan profesor przybliżył słuchaczom istotę badań tegorocznych laureatów: Carolyn R. Bertozzi (Uniwersytet Stanforda; USA),  Morten Meldal (Uniwersytet w Kopenhadze; Dania) i K. Barry Sharpless (Scripps Research Institute w La Jolla; Kalifornia,USA).
Innowacyjna metoda syntezy organicznej tzw. click chemistry stosowana jest w chemii medycznej. Dzięki badaniom prowadzonym nad tą metodą możliwa jest synteza nowych leków wykorzystywanych między innymi w onkologii. Wymienieni chemicy, specjalizują się w syntezie organicznej oraz chemii bioortogonalnej, czyli badają reakcje chemiczne, które mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania naturalnych procesów biochemicznych.
Dziękujemy za zaproszenie, to był bardzo interesujący wykład, który może być początkiem rozwoju zainteresowań naszych uczniów biochemią i technologią biomedyczną.

Zbieram i wspieram

I Liceum Ogólnokształcące w Koninie od 2015 roku realizuje ogólnopolski projekt  ZBIERAM I WSPIERAM dla misji i środowiska. Zbiórka dotyczy zużytych baterii,  telefonów komórkowych,  jak również monet, które obecnie nie mają wartości. Dochód z ich utylizacji zostanie przeznaczony na budowę domów i przedszkola dla chrześcijan na Filipinach poszkodowanych przez tajfun. ZAANGAŻUJMY RODZINĘ i ZNAJOMYCH. Utylizując odpady pomagamy światu i ludziom. PUSZKI NA ODPADY ZNAJDUJĄ SIĘ W SALI 156  lub bezpośrednio można dostarczyć nauczycielom religii. Więcej informacji na temat projektu na stronie: zbieramto.pl.

TEG

#TydzieńEdukacjiGlobalnej był okazją do poszerzenia wiedzy o problemach globalnych stanowiących wyzwanie dla nas wszystkich. Dowiedzieliśmy się w jakim stopniu nasze wybory konsumenckie wpływają na życie mieszkańców innych kontynentów. Lekcje miały formę grywalizacji z zastosowaniem materiałów udostępnionych przez Polską Akcję Humanitarną. 

Warsztaty z chemii

Uczniowie klasy 4Ds uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez panią dr Agnieszkę Saran-Jagodzińską, pracownika Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Na zajęciach badali pH różnych napojów np. herbaty, kawy, mleka, napojów gazowanych, naparów z ziół. Następnie omówili otrzymane wyniki i wzięli udział w dyskusji o wpływie pH na higienę jamy ustnej. Wysłuchali również bardzo ciekawego wykładu pani mgr Ewy Grabarczyk-Szewczyk pt. ,,Dieta redukcyjna, a diety niekonwencjonalne”.

Młodzi i aktywni w I LO

Przedstawicielki naszej szkoły Karina Płociniak i Laura Dworaczek uczestniczyły w czwartek w młodzieżowej sesji dialogu pod nazwą ” Gra o aktywizm”. Spotkanie odbyło się w konińskiej Sali Ratuszowej. Młodzież burzliwie dyskutowała na temat – co to znaczy być aktywistą i czy warto działać. Celem spotkania było wspólne wypracowanie pomysłów na rozwiązanie problemów, które można napotkać w trakcie podejmowania działalności aktywizującej młode pokolenie.