Archiwum

IX Zjazd Absolwentów I LO w Koninie!

I LO w Koninie i Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I LO w Koninie zapraszają na wydarzenie roku!
Wpłaty na IX Zjazd Absolwentów w wysokości 300,00 zł (dotyczy wyłącznie opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto 👨‍🎓👩‍🎓Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO w Koninie
📍📌nr 49 1140 2004 0000 3402 7937 9946 – w tytule wpłaty: IX Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko (w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 24.09.2023 r.

DRZWI OTWARTE w ILO!

Nie możesz się już doczekać by nas odwiedzić? Spotkajmy się 8 kwietnia o godz. 12.30. Zapraszamy Ciebie do naszej szkoły!

Harmonogram
12.30-13.00 – aula szkolna – Powitanie i wystąpienie Dyrekcji (historia I LO i prezentacja oferty szkoły)
13.00-15.00 – zwiedzanie szkoły
– parter – punkty informacyjne dotyczące poszczególnych profili
– Świetlik – wypisywanie zaświadczeń dla uczniów klas ósmych o udziale w Drzwiach Otwartych
– hala sportowa – pokazy taneczne uczniów I LO (godz. 13.15, 13.30, 13.45, 14.00)

I piętro – muzyka na żywo – występy muzyczne młodzieży I LO
II piętro – występy grupy teatralnej (co 15 minut).

A już teraz możesz obejrzeć krótki film z naszych lekcji i przerw 🙂

I wirtualny spacer po szkole!

Szczepienia uczniów

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Biologicznie-chemicznie w sobotę

Sobota w I LO w Koninie to biologiczno-chemiczne emocje! W naszej szkole odbył się II etap ,,Wielkiego testu biologiczno-chemicznego” zorganizowanego przez członków koła naukowego Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Do III etapu finałowego – z dziedziny biologii – zakwalifikowało się 5 osób spośród 32 uczestników kl. maturalnych. Gratulujemy wiedzy i trzymamy za nich mocno kciuki w dalszej walce o nagrodę główną – wyjazd zagraniczny.

I LO na Mistrzostwach Miasta Konina

21 marca odbył się finałowy etap miejskich rozgrywek w piłkę nożną chłopców. Po emocjonującym półfinale przegraliśmy  z późniejszymi triumfatorami Mistrzostw Miasta Konina III LO 0:2.Natomiast w meczu o 3.miejsce pokonaliśmy SMS Konin 2:1 tym samym powtarzając wynik z ubiegłego roku. Gratulacje! Szkołę reprezentowali: Jakub Karczewski, Gracjan Pakulski, Łukasz Jezierski, Fabian Jezierski, Norbert Szurgot, Iwo Nowierski(kapitan), Damian Karczewski, Cezary Nowaczyk, Kamil Jaworski, Mateusz Dziardziel!

Czworonożni przyjaciele

Pierwszy dzień wiosny nasza klasa 2c spędziła w Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt. Poprzedziła tę wizytę zbiórka karmy, a także kiermasz ciast, z którego zebrane pieniądze zostały przekazane na podopiecznych schroniska. Zdołaliśmy zebrać 350 złoty i całkiem sporo potrzebnej karmy! 

W schronisku, oprócz przekazania darów, mogliśmy wyprowadzić psiaki, co sprawiło nam wiele radości. Po spacerze odwiedziliśmy również kociaki! Udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym! Polecamy wszystkim takie akcje, bo potrzeby schroniska są ogromne. A zwierzęta cudownie swoją radości potrafią wynagrodzić wszelki trud.

Rozejrzyj się – Reaguj – Wspieraj!

To hasło przewodnie projektu #rozejrzyjsię, w którym nasza szkoła uczestniczy. Klasa 1A artystyczna podczas dzisiejszych warsztatów uczyła się, jak rozpoznawać swoje emocje w ciele i u drugiej osoby oraz co to znaczy uważność i w jaki sposób można ją ćwiczyć. Czy wiecie, że zwierzęta odczuwają podobnie jak ludzie sześć podstawowych emocji? Pingwiny w zabawie ślizgają się po lodzie, ptaki śpiewają, a gorylica Koko zapytana w języku migowym, co robią goryle, gdy są szczęśliwe, pokazała, że się obejmują. Jedno wiemy na pewno: nie ma złych emocji – wszystkie są ważne i wszystkie są potrzebne! 

„Być przedsiębiorcą”

W dniach 14-15 marca 2023 r. uczennice Maria Bartczak kl. 3CD, Gabriela Grabarczyk kl. 3CD, Gabriela Grzelecka kl. 2A i Marta Wróbel kl. 3CD pod opieką p. Magdaleny Krasińskiej brały udział w kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”. W ramach kampanii organizowany jest również konkurs pn. „Mój pomysł na biznes”. Uczennice uczestniczyły w 2-dniowych warsztatach podczas których poznały nowoczesne modele biznesowe i zasady tworzenia biznesplanu. Zadaniem specjalnym dla zespołu było opracowanie innowacyjnego pomysłu na biznes. Wypracowany pomysł zostanie przedstawiony podczas gali finałowej w kwietniu b.r. Trzymamy kciuki za dziewczyny!

Warsztaty dziennikarskie

Dzisiaj progi naszej szkoły odwiedzili pani Alina Makarczuk i pan Roman Osica. W auli I LO odbyło się spotkanie, w którym wzięła udział także lokalna stacja TV Wielkopolska oraz zaproszeni uczniowie.

Pani Makarczuk to dziennikarka stacji TVN24 i radia Eska, która pochodzi z Ukrainy, a od niespełna dekady mieszka w Polsce, gdzie urodziła się jej prababcia. Na początku naszego spotkania podzieliła się z nami historią o tym, jak od dziecka interesowała się pracą dziennikarza. Następnie opowiedziała, że od zawsze chciała studiować na Zachodzie, lecz nie miała wystarczających środków, aby uczyć się w Wielkiej Brytanii czy w Stanach
Zjednoczonych – i również z tego powodu wybrała Polskę, gdzie ukończyła dziennikarstwo i nowe media oraz stosunki międzynarodowe i dyplomację.
Pani Makarczuk opublikowała w ostatnim czasie swoją debiutancką książkę, która opowiada historię pierwszej damy Ukrainy – Ołeny Załenskiej. Zapytana, co natchnęło ją do napisania tej książki, opowiedziała historię o tym, jak weszła do jednej z warszawskich księgarni i zobaczyła pięć różnorodnych biografii prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Załenskiego, Stwierdziła wtedy, że: „znowu w tym wszystkim została pominięta kobieta”.
Książka poświęcona prezydentowej to „historia kobiety, która nigdy nie chciała zostać pierwszą damą” – tak autorka opisała swoje dzieło. Dowiedzieliśmy się także, że Ołena Zełenska z wykształcenia jest architektem i w swoim kraju zainicjowała projekt „Ukraina bez barier”, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się. Zapytana o to, co było największą trudnością w czasie pisania książki, odpowiedziała, że najtrudniej było dotrzeć do bohaterki, zwłaszcza że działo się to już w czasie wojny. Alina Makarczuk przybliżyła nam również drogę Wołodymyra Zełenskiego, którą musiał pokonać, by zostać głową państwa – na przykład to, że zagrał w serialu pt. „Sługa narodu”, gdzie wcielił się w rolę nauczyciela historii, który postanawia zostać prezydentem. Dużym
zaskoczeniem, zwłaszcza dla jego żony, był fakt, że postanowił wystartować w wyborach naprawdę. Gdy wyjechał wraz z rodziną na sylwestra do Francji, jego żona pierwszy raz zobaczyła blok wyborczy męża emitowany w telewizji.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak interesującym spotkaniu. Dziękujemy!

uczniowie kl. 1b o profilu dziennikarskim: Julia Tylak, Alicja Michalak

Kolejny etap projektu Globalnie i Krytycznie w Szkole

Na początku marca koordynatorki projektu p. M. Grzybowska i p. E. Jagiełło-Karpińska uczestniczyły w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez Polską Akcję Humanitarną. W zabytkowym pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie pod Warszawą nauczyciele z całej Polski zdobywali wiadomości z zakresu edukacji globalnej, rasizmu, etycznej komunikacji, poprawności politycznej oraz sposobów narracji o świecie. Mieli także okazję poszerzyć warsztat pracy metodycznej w zakresie nowych narzędzi multimedialnych. Odbyły się spotkania z ekspertami zajmującymi się zawodowo problematyką edukacji globalnej (fotografia dokumentalna, etyka we współczesnym obrazie i komunikacji medialnej).
Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z mieszkańcem Wrocławia, który jest narodowości polskiej ale ma inny kolor skóry. Czy taki fakt może być przyczyną problemów i konfliktów? Z jakim stereotypowym myśleniem spotyka się w życiu codziennym? Na te i wiele innych pytań nasi uczniowie uzyskali odpowiedzi w trakcie spotkania online.

Drugie szkolenie PAH jest podstawą do realizacji w I LO działań projektowych „Globalnie i Krytycznie” w semestrze letnim! Czego możemy się spodziewać? Działań projektowych dla uczniów: interaktywnych wystaw plakatowych, webinarów z ciekawymi gośćmi, ale także grywalizacji z uczniami z innych szkół w ramach projektu.

WARSZTATY DIALEKTOLOGICZNE

Kolejne odwiedziny na Wydziale Filologii Polskiej UAM. W dniu 8 marca pojawiliśmy się w budynku Collegium Maius, aby wziąć udział w Dniu Dialektologa. W programie mieliśmy warsztaty „Jak powstaje słownik gwarowy?” oraz prelekcję „Kasprowicz w Wielkopolsce”. Na pewno największą atrakcją dla młodych dialektolożek z naszego liceum było ich publiczne wystąpienie. I to nie byle jakie! Dziewczyny czytały fragmenty poematu Jana Kasprowicza „W karczmisku” ale … gwarą! Były przygotowane do tego oczywiście wcześniej. Występ przed publicznością w Salonie Mickiewicza pod Kopułą był udany. Potem zwiedzanie przepięknego gmachu Wydziału i rozmowy z naszym opiekunem z UAM doktorem Błażejem Osowskim. Niedługo rewizyta z podpisaniem porozumienia o współpracy
między Instytutem Filologii Polskiej a ILO – to już będzie trzeci raz!

KONKURS EKOLOGICZNY dla uczniów SP!

W trosce o środowisko naturalne, I LO w Koninie ogłasza konkurs ekologiczny „Dla przyszłości planety” przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Celem konkursu jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, a także zachęcanie do działań na rzecz środowiska z okazji Dnia Ziemi.
Zapraszamy wszystkich chętnych (formularze i regulamin w załącznikach poniżej) 21 kwietnia br. o godz. 8.45 do I LO! Do zobaczenia!