Archiwum

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Kiedy 100-lecie pierwszej matury?

Łapiąc oddech po pierwszym tygodniu maratonu maturalnego warto przypomnieć tych, którzy napisali ją w Koninie niemal 100 lat temu. Czy wiecie, że… w 1923 roku odbyła się pierwsza matura w historii konińskiego szkolnictwa? Świadectwa dojrzałości otrzymało wtedy raptem 11 uczniów! Uczęszczali oni do Konińskiego Gimnazjum znajdującego się w Domu Zemełki na Placu Wolności, który był wcześniejszą siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. W kolejnym 1924 roku jednym z maturzystów był Mieczysław Bekker, profesor Uniwersytetu w Michigan oraz współtwórca pojazdu LRV (Lunar Rover Vehicle), który w ramach programu kosmicznego Apollo wylądował na Księżycu.
Matura 2021 jest więc znakomitą okazją, aby powrócić do nich pamięcią i przywołać dziedzictwo pierwszych absolwentów naszej szkoły. Niebawem w 2023 roku, z okazji okrągłego 160-letniego Jubileuszu I LO, będziemy świętować jednocześnie 100-lecie pierwszej matury napisanej w naszym mieście.

Matura z języka polskiego

W dniu 4 maja rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna.

Do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 184 abiturientów naszego liceum. Egzamin przybrał nieco inną formę, ponieważ maturzyści otrzymali aż dwa arkusze – w pierwszym znalazł się test czytania ze zrozumieniem, w drugim – trzy tematy wypracowań. Tym samym maturzyści uzyskali większą niż do tej pory możliwość wyboru (dwa tematy rozprawki oraz interpretacja tekstu lirycznego). Korzystając ze zdobytej wiedzy i wypracowanych umiejętności oraz używając języka ojczystego, maturzyści zmierzyli się z pierwszym z wielu czekających ich egzaminów.

Następny egzamin z języka polskiego – ten na poziomie rozszerzonym, odbędzie się 10 maja.

Mamy nadzieję, że wszystkie wyniki będą satysfakcjonujące!

Podziękowania za zbiórkę

Już szósty rok szkolny nasz szkoła realizuje ogólnopolski projekt „Dla misji i środowiska”. Pomimo nauczania zdalnego udało się zebrać 18 kg zużytych płyt CD i DVD i 15 kg zużytych baterii. Pieniądze uzyskane z utylizacji zostaną przeznaczone na rzecz Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Koordynatorzy projektu dziękują wszystkim zaangażowanym i jednocześnie informują, że od września zbiórka obejmie zużyte baterie i telefony. 

Co się wydarzyło w maju?

Oblężenie Jerozolimy przez Rzymian, powstanie Konstantynopola, początek wojny stuletniej, podbój Nowego Świata, pierwsza wolna elekcja w Polsce, Konstytucja 3 Maja, wojny napoleońskie, użycie broni chemicznej na ziemiach polskich, III powstanie śląskie, zamach majowy w Polsce, koniec II wojny światowej, Polska w Unii Europejskiej. O tych i innych wydarzeniach, do których doszło w historii w miesiącu maju przeczytacie w kolejnej odsłonie Kartki z kalendarza historycznego.  Zapraszam. 

100. rocznica urodzin K. K. Baczyńskiego

W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Baczyński należał do pokolenia Kolumbów – pierwszego pokolenia urodzonego w wolnej Polsce, które musiało zmierzyć się z okrucieństwem drugiej wojny światowej. Jego rówieśnikami i szkolnymi kolegami byli: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” oraz Aleksy Dawidowski „Alek” – bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Czytaj dalej….

Życzenia dla absolwentów!

                                                                                            Konin, dn. 30.04.2021 r.

Drodzy Absolwenci!

Dziękuję wszystkim za trzy wspólnie spędzone lata, pełne sukcesów
i różnych wydarzeń, w których braliście udział z wielkim zaangażowaniem. Nowa rzeczywistość zmusiła nas do podjęcia wielu wyzwań: wprowadzenia od marca 2020 zdalnego nauczania  i zmiany sposobu prowadzenia zajęć. Przed Wami egzamin maturalny w nowej formule wymuszonej przez pandemię COVID – 19.
Niestety, pierwszy raz od niepamiętnych czasów, nie mogliśmy zorganizować wyczekiwanej przez najstarsze roczniki studniówki.  

 W imieniu społeczności I LO w Koninie żegnam dzisiaj młodzież z siedmiu klas trzecich.99% uczniów uzyskało świadectwa ukończenia szkoły, a 23 z Was otrzymuje świadectwa z wyróżnieniem.
Cieszę się z Waszych wyników oraz życzę wszystkim Absolwentom powodzenia na egzaminie maturalnym 2021,
a także otrzymania indeksu na wymarzony kierunek studiów.

Niech Szkoła, Wasi wychowawcy, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy pozostaną  w Waszej życzliwej pamięci. Wracajcie do nas nie tylko we wspomnieniach, ale również odwiedzając gmach  I LO  w Koninie!

 “Czasu nie da się zatrzymać,
ale warto wracać do chwil,
które pozostają w naszej pamięci
na zawsze.”

Jeszcze raz wszystkich serdecznie pozdrawiam i trzymam za Was mocno kciuki na egzaminie maturalnym  2021.

Z wyrazami szacunku i życzliwości 
      Dyrektor I LO w Koninie 

          /-/ Elżbieta Świder

“Klasa akademicka – języki obce w mediach”

W dniu 28.04.2021 r. zostało podpisane porozumienie przez dr. hab. Artura Zimnego, prof. PWSZ w Koninie – Rektora PWSZ w Koninie oraz mgr Elżbietę Świder – Dyrektora I LO w Koninie,  dotyczące  współpracy naukowej oraz promocyjnej  w zakresie realizacji projektu pod nazwą “Klasa akademicka – języki obce w mediach” począwszy od roku szkolnego 2021/22. Zajęcia w ramach projektu są przeznaczone dla uczniów klasy I o profilu dziennikarskim. Cieszymy się, że nasza młodzież będzie mogła rozwijać swoje zainteresowania  oraz zostanie wszechstronnie przygotowana do studiów wyższych. Zapraszamy do nowej klasy dziennikarskiej wszystkich zainteresowanych ósmoklasistów.  

Odnowiony budynek I LO, czyli szkoła po remoncie

            Rok szkolny 2021/2022 rozpoczniemy w szkole o zmienionym wyglądzie. Pozytywną zmianą w codziennej edukacji będzie udostępnienie generalnie wyremontowanych podczas wymiany dachu w starej części szkoły korytarza oraz klas lekcyjnych. Jest to efekt ogromnego wysiłku i współdziałania wielu osób, a przede wszystkim pomocy  i przychylności ze strony Włodarzy Miasta.

             Dziękujemy zatem Panu Prezydentowi Miasta Konina oraz Radzie Miasta Konina za przyznanie środków finansowych w wysokości 1.624.299,99 zł na realizację przedsięwzięcia. Podziękowania składamy osobom zaangażowanym w wykonanie zadania: projektantowi  p. Remigiuszowi Rogozińskiemu oraz inspektorowi nadzoru budowy p. Mirosławowi Sztubie – absolwentowi I LO w Koninie, wykonawcy – firmie Constructo. Dziękujemy także tym, którzy zadbali o właściwą estetykę wyremontowanej części szkoły:  architektowi wnętrz p. Martynie Jaroszewskiej – absolwentce I LO w Koninie,  Drukarni Braci Wielińskich.

             Państwa otwarta postawa była dla nas wielkim wsparciem. Serdecznie dziękujemy. Nowoczesne rozwiązania w postaci akustycznego sufitu, energooszczędnego oświetlenia, a także atrakcyjny wygląd pomieszczeń i naprawiony dach gwarantują komfort nauki i pracy w naszej szkole.

             Efekty remontu można zobaczyć na zdjęciach.