Archiwum

DRZWI OTWARTE w ILO!

Nie możesz się już doczekać by nas odwiedzić? Spotkajmy się 8 kwietnia o godz. 12.30. Zapraszamy Ciebie do naszej szkoły!

Harmonogram
12.30-13.00 – aula szkolna – Powitanie i wystąpienie Dyrekcji (historia I LO i prezentacja oferty szkoły)
13.00-15.00 – zwiedzanie szkoły
– parter – punkty informacyjne dotyczące poszczególnych profili
– Świetlik – wypisywanie zaświadczeń dla uczniów klas ósmych o udziale w Drzwiach Otwartych
– hala sportowa – pokazy taneczne uczniów I LO (godz. 13.15, 13.30, 13.45, 14.00)

I piętro – muzyka na żywo – występy muzyczne młodzieży I LO
II piętro – występy grupy teatralnej (co 15 minut).

A już teraz możesz obejrzeć krótki film z naszych lekcji i przerw 🙂

I wirtualny spacer po szkole!

Szczepienia uczniów

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Lekcja muzealna 3a!

Uczniowie klas 3a i 3ad mieli zaszczyt uczestniczyć w inspirującej lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podczas wizyty w Galerii Sztuki XIX Wieku mieliśmy okazję zgłębiać twórczość literacką i jej wpływ na sztukę, skupiając się na dziełach inspirowanych przez wielkich polskich literatów takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Bolesław Prus oraz Henryk Sienkiewicz.

W trakcie lekcji uczniowie mogli podziwiać znaczące dzieła sztuki, takie jak „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” autorstwa Walentego Wańkowicza, „Dirce chrześcijańska” Henryka Siemiradzkiego, oraz „Święto Trąbek” Aleksandra Gierymskiego. Każde z tych dzieł pozwoliło uczniom na głębsze zrozumienie związków między literaturą a malarstwem, a także na docenienie piękna polskiej sztuki.

Nasza wycieczka zakończyła się wizytą w Zamku Królewskim, gdzie uczniowie byli zachwyceni możliwością zobaczenia na własne oczy słynnych płócien Jana Matejki, w tym „Stefana Batorego pod Pskowem” oraz „Konstytucji 3 Maja 1791 roku”. Te historyczne dzieła sztuki nie tylko uzupełniły naszą wiedzę o polskiej historii, ale również pozwoliły na refleksję nad rolą sztuki w kształtowaniu narodowej tożsamości.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tej niezapomnianej lekcji muzealnej, która nie tylko rozszerzyła nasze horyzonty, ale także zainspirowała do dalszego odkrywania związków między sztuką a literaturą.

Warsztaty „Globalnie i Krytycznie w Szkole”

W dniu 22.04.2024 r. klasa III f miała okazję uczestniczyć w inspirujących warsztatach w ramach programu Polskiej Akcji Humanitarnej „Globalnie i Krytycznie w Szkole”.

Zajęcia były doskonałą okazją do odkrywania nowych perspektyw na globalne współzależności. Uczniowie przyjrzeli się podziałowi zasobów na świecie, dyskutowali o europocentryzmie oraz relacjach między globalnym Południem a Północą.

Spotkanie obfitowało w refleksje nad językiem, którym się posługujemy – uczniowie śledzili mikroagresje i zastanawiali się, jak mówić, aby nie dyskryminować.

Nie zabrakło też miejsca na głębokie przemyślenia dotyczące tożsamości i związanych z nimi przywilejów. Zajęcia prowadziła trenerka edukacji globalnej PAH, Anna Wróblewska-Zawadzka.

Dziękujemy!

Sukces naszych uczniów!

Dnia 18 kwietnia nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, zorganizowanym przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż w tegorocznej edycji konkursu rywalizowało ponad 13 500 uczniów! Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasza szkoła znalazła się wśród najlepszych pięćdziesięciu uczestników!

Wydarzenie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchowym we Włocławku, pod honorowym przewodnictwem KS. Biskupa Krzysztofa Wentkowskiego.

Tematyką tegorocznego konkursu była Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Cieszymy się ogromnie, że do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się nasi utalentowani uczniowie: Jakub Koszal z klasy 2G oraz Mateusz Szymankowski z klasy 1H. Serdecznie gratulujemy im tego sukcesu!

Dziękujemy również naszemu opiekunowi, Tomaszowi Pogorzelskiemu, za ciężką pracę i wsparcie udzielane naszym uczniom!

Nagrodzony „Odlot”

Z radością informujemy, że Jury Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Labirynt Wyobraźni”, zorganizowanego przez Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej, przyznało wyróżnienie naszemu zdolnemu uczniowi, Nikodemowi Ziemniczakowi z klasy IVa. Nikodem został doceniony za swój kreatywny kolaż pt. „Odlot”.

Gratulujemy Nikodemowi tego wyróżnienia i życzymy mu dalszych twórczych inspiracji oraz sukcesów artystycznych!

Dziękujemy również paniom Renacie Bielińskiej i Renacie Pietrzak za prowadzenie szkolnego etapu konkursu.

Przygoda z Bajkami i Gramatyką

Dnia 22 kwietnia klasy 2a/d oraz 2b/d miały niezwykłą okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez studentów kierunku Filologia Angielska z Akademii Nauk Stosowanych oraz naszą wspaniałą panią mgr Elżbietę Soboń-Paś.

Głównym tematem spotkania był magiczny świat bajek! Uczniowie przypomnieli sobie zasady trzech czasów przeszłych: Past Simple, Past Continuous i Past Perfect, gdyż właśnie te czasy występują najczęściej w tego rodzaju opowiadaniach.

Po części konwersacyjno/teoretycznej uczniowie przeszli do najważniejszej części zadania, czyli napisania swojej własnej historii. Kapitanowie drużyn losowali słówka, których musieli użyć podczas konstrukcji swojego dzieła, a nad ich pracą czuwali studenci.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za cudowny czas oraz przyjemną powtórkę gramatyczną z elementami konwersacji.

„To nie żarty”

I Nagroda dla Gabrieli Wódkiewicz w XVIII edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia wyników XVIII edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila, w którym nasza utalentowana uczennica klasy 3c – Gabriela Wódkiewicz została uhonorowana I nagrodą, w dziedzinie etiudy filmowej. Jej wyjątkowy talent literacki został doceniony przez Jury, które wyróżniło jej pracę spośród wielu innych utalentowanych uczestników.

Gabriela  swoją etiudą filmową pt. To nie żarty, zdobyła serca zacnego jury, składającego się z profesorów i doktorów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu  swoim niezwykłym stylem i głębokim przekazem. Napisała sama scenariusz, sama wyreżyserowała etiudę, a jeszcze sama w niej zagrała i zmontowała. (Tytan pracy!)

Serdecznie gratulujemy Gabrieli Wódkiewicz tego zaszczytnego wyróżnienia i życzymy jej dalszych sukcesów.

Więcej informacji na temat wyników XVIII edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila można znaleźć na stronie tutaj.

Etiuda Gabrieli Wódkiewicz To nie są żart

Klasy dwujęzyczne odwiedziły Wydział Anglistyki UAM w Poznaniu

W miniony czwartek, uczniowie klasy dwujęzycznej naszej szkoły mieli okazję odwiedzić Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dzień na Wydziale Anglistyki rozpoczął się od powitania przez naszą absolwentkę p. Ewę Tomczak-Łukaszewską, która jako pracownik WA UAM czuwa nad nami podczas każdej wizyty! Następnie uczestniczyliśmy w dwóch wykładach, które pozwoliły uczniom zgłębić zarówno historię Stanów Zjednoczonych, jak i współczesną kulturę amerykańską.

Pierwszy wykład, prowadzony przez prof. Jeffa Bremmera z USA, był poświęcony postaci Abrahama Lincolna i jego roli w Amerykańskiej Wojnie Secesyjnej. Profesor Bremmer, specjalista w dziedzinie historii USA, z pasją opowiadał o politycznych i społecznych przemianach, które miały miejsce w Ameryce w XIX wieku. Uczniowie mieli okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o samej wojnie, ale również zrozumieć, jak Lincoln stał się jednym z najważniejszych prezydentów w historii Stanów Zjednoczonych.

Drugi wykład, prowadzony przez dr Małgorzatę Olczę, zatytułowany „Komiksiary: Kobiety niezależne o amerykańskim komiksie i kobiety w amerykańskim komiksie niezależnym”, przeniósł uczniów w zupełnie inną dziedzinę. Dr Olcza, ekspertka w dziedzinie kultury popularnej, przedstawiła rozwój postaci kobiecych w amerykańskim komiksie niezależnym. Analizując różnorodne przykłady, pokazała jak komiksy stały się platformą dla artystycznej i społecznej ekspresji kobiet, promując jednocześnie idee równości i niezależności.

Wizyta na Wydziale Anglistyki UAM nie tylko poszerzyła wiedzę uczniów o amerykańskiej kulturze i historii, ale również zainspirowała do dalszego eksplorowania języka angielskiego. Umowa patronacka między naszą szkołą a WA UAM otwiera przed uczniami nowe perspektywy akademickie i zawodowe, a my z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wspólnych inicjatyw.

The International Virtual Exchange Project

Z dniem 1 maja 2024 r. po raz kolejny ruszaThe International Virtual Exchange Project. Projekt jest finansowany przez Uniwersytet Hosei w Tokio. Nasza szkoła weźmie w nim udział już po raz trzeci. Celem projektu jest głównie podniesienie kompetencji interkulturowych oraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim. W projekcie bierze udział około 10 000 uczniów z różnych stron świata. W latach ubiegłych nasi uczniowie mieli możliwość poznania uczniów oraz studentów z Brazylii, Kolumbii, Chile, Japonii, Hiszpanii, Chin, Turcji oraz Meksyku. W tym roku nasza szkoła jest reprezentowana przez 8 uczniów klas III z językiem angielskim nauczanym na poziomie rozszerzonym. Odliczamy dni do rozpoczęcia projektu! Nad przebiegiem wszystkich prac czuwa dr Agnieszka Borowiak.

Spotkanie z poezją i muzyką w I Liceum: Portret kobiety

10 kwietnia nasza szkoła stała się areną niezwykłego wydarzenia pod hasłem „Portret kobiety w poezji i muzyce”. Było to spotkanie, które ukazało różnorodne oblicza kobiecości – od powagi przez szaleństwo, aż po delikatną niezależność i siłę.

Dzień rozpoczął się od wizyty wyjątkowych gości: Witolda Nowaka, zastępcy Prezydenta Konina, oraz przedstawicielek Konińskiej Rady Kobiet, którzy wraz z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami naszej szkoły mieli przyjemność słuchać wierszy i piosenek przedstawiających kobiecą naturę.

W drugiej części dnia odbyło się spotkanie z Danutą Olczak, cenioną poetką lokalną, która mieszka i tworzy w naszym mieście od ponad 40 lat. Danuta Olczak, autorka jedenastu tomików poezji i licznych artykułów, podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na temat pielęgnowania wewnętrznej siły niezbędnej do przezwyciężania codziennych trudności. Wydarzenie to było drugim w tym roku szkolnym spotkaniem z cyklu „Wiosenny bukiet poezji” z jej autorskiej serii „Cztery pory roku w poezji”.

Nasi uczniowie mieli również okazję do zaprezentowania wybranych wierszy Danuty Olczak, co było dla nich zaszczytem i możliwością rozwoju własnych zainteresowań literackich. Spotkanie zakończyło się wielkim aplauzem i poczuciem duchowego wzbogacenia. Był to dzień pełen inspiracji, refleksji oraz pozytywnej energii, który z pewnością na długo zostanie w pamięci uczestników.

Serdeczne podziękowania kierujemy do opiekunek projektu: Larysy Napierała-Gruszka, Joanny Adamczyk i Ewy Walczak, dzięki których zaangażowanie wydarzenie mogło się odbyć.