Archiwum

Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024!

Z radością informujemy, że zakończyliśmy kolejny rok szkolny pełen wyzwań, nauki i sukcesów! Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim uczniom za ich ciężką pracę i wytrwałość.

Teraz nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Życzymy Wam wszystkim wspaniałych, radosnych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Niech będą one pełne słońca, przygód i uśmiechu. Odpocznijcie, nabierzcie sił i wróćcie do nas z nową energią we wrześniu.

Do zobaczenia we wrześniu!

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem informujemy, że w wieku 93 lat odszedł od nas Franciszek Olech – Sybirak.

10 lutego 1940 r. wraz z rodzicami został deportowany do ZSRR, na Sybir, tak jak setki tysięcy Polaków w czasie II wojny światowej. Powrócił do Ojczyzny w 1946 r. po sześciu tragicznych latach. Rodzice zmarli z głodu i pozostali na „nieludzkiej ziemi”.

Pan Franciszek był cenionym, szanowanym i lubianym członkiem Związku Sybiraków, a prywatnie człowiekiem niezwykle skromnym, pracowitym i uczciwym. Był wieloletnim Prezesem Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Koninie, bardzo zaangażowanym w pracę na rzecz utrwalania pamięci o tragicznych losach Polaków na zesłaniu. Między innymi przez 12 lat współpracował z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, prowadząc prelekcje oraz spotkania z młodzieżą, przekazując im swoje wspomnienia i życiowe doświadczenia.

Prezes Związku Sybiraków oddział Regionu w Koninie

Maria Pawłowska

Inspirująca postać doczeka się filmu dokumentalnego!

W murach naszej szkoły odbyło się wyjątkowe spotkanie, które z pewnością na długo zapisze się w pamięci wszystkich obecnych. Gościem specjalnym była Janina Znamirowska polonistka 1965 – 1974, która swoją postawą i działaniami inspirowała kolejne roczniki uczniów I LO.

Podczas spotkania pani profesor, teraz dziarska 91- latka, dzieliła się swoimi doświadczeniami, opowiadała o wyzwaniach, z jakimi się mierzyła, i o tym, co motywuje ją do działania. Jej słowa poruszyły serca słuchaczy i z pewnością staną się dla nich drogowskazem na przyszłość.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości! Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia powstaje film dokumentalny poświęcony życiu i działalności Janiny Znamirowskiej. Twórcy filmu – klasa wychowawcza pani profesor – chcą przybliżyć widzom jej sylwetkę, pokazać, jakie wartości wyznaje i jak zapisała się w pamięci swoich uczniów.

Film dokumentalny będzie cennym materiałem nie tylko dla społeczności szkolnej, ale również dla wszystkich osób, które chcą lepiej poznać tą niesamowitą polonistkę i czerpać inspirację z jej historii.

Już teraz zapraszamy do śledzenia postępów prac nad filmem. Będziemy informować o kolejnych etapach realizacji i dacie premiery. Jesteśmy przekonani, że ten dokument będzie wartościowym i inspirującym dziełem, które poruszy serca.

 O Sztetl w Polin

Uczniowie klasy 1E odbywając wycieczkę do Warszawy, wybrali się jednocześnie w 1000-letnią podróż w przeszłość. Zwiedzając ekspozycje Muzeum Polin, analizowali dziedzictwo kulturowe Żydów polskich, odwiedzali dawne sztetle na ziemiach polskich, podążali śladami getta warszawskiego, konfrontowali się z wątkami ludobójstwa, wysiedleń i dyskryminacji.

Na trasie ich wędrówki znalazły się najważniejsze zabytki stolicy i miejsca mające wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej Polaków. Uczniowie, występując w roli przewodników, oprowadzali grupę po stolicy, rozwijając kompetencje interpersonalne i umacniając klasowe więzi.

Wycieczka do Warszawy była kontynuacją wątków tematycznych #AkcjaŻonkile oraz filozofii Hanny Arendt.

Nowa książka napoleońska

Nauczyciel historii w I LO w Koninie, p. Szymon Jagodziński wydaje swoją nową książkę napoleońską. FRYDLAND 1807 stanowi zwieńczenie autorskiej trylogii poświęconej I wojnie polskiej Napoleona. Do tej pory p. Jagodziński wydał 6 książek, w tym 2 jako współautor. W 2024 r. mają się ukazać dwie kolejne publikacje autora; trwają obecnie prace nad nową książką poświęconą wojnom cesarza Francuzów.

Kolejny sukces!

Uczennica I LO Marta Ciepła została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Światło i cień – taniec kolorów”, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Poznaniu. Nadia Nawrocka otrzymała w tym konkursie wyróżnienie. Prace uczennic zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w MDK nr 3 w Poznaniu. Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych inspiracji twórczych. Opiekunem szkolnego etapu konkursu jest pani Renata Bielińska.

I LO w stolicy!

Warszawa przywitała nas deszczem, ale potem towarzyszyło nam już piękne słońce. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy doświadczyć różnych zjawisk fizycznych i zrozumieć jak fascynująca jest nauka. Następnie udaliśmy się do studia Polskiego Radia by zwiedzić siedzibę najstarszego radia w Polsce, a także zobaczyliśmy jak powstaje serwis informacyjny. Największą jednak atrakcją był udział w audycji „na żywo” w Polskim Radiu Kierowców! Nasz kolega Mateusz wziął udział w konkursie z wiedzy motoryzacyjnej. Był to niezwykle ciekawy dzień!