Archiwum

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Płatne staże dla uczniów

Płatny staż w konińskich firmach w wakacje – to nagroda w konkursie organizowanym przez Miasto Konin w ramach “Programu Wspierania Przedsiębiorczości na lata 2017-2020”. Szczegóły w dołączonych plikach. Na Wasze CV i listy motywacyjne czekamy do 26 kwietnia 2019.
 

We do love English

Uczniowie klasy dwujęzycznej (1e) i klas językowych (1c i 1f), a także 3b wzięli udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez wykładowców Wydziału Anglistyki UAM w Poznaniu w ramach XXII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Oprócz poznania odpowiedzi na różne pytania dot. Kanady, Afryki Południowej czy ilości słów w języku polskim, dowiedzieliśmy się również dlaczego wielojęzyczność jest ważna dla naszego zdrowia. Uczniowie mogli się przekonać czy mają talent do nauki języków obcych podczas wykonywania urozmaiconych ćwiczeń. Oprowadzani po uczelni przez absolwentkę naszego liceum p. Ewę Tomczak odwiedziliśmy nowoczesną salę, w której odbywają się praktyczne zajęcia z tłumaczenia. Z głowami pełnymi językowych wrażeń,  udaliśmy się do poznańskiej palmiarni na spotkanie z motylami!

UAM – klasa patronacka

W dniu 10 kwietnia klasa 2a wzięła czynny udział w V Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej pod hasłem „Język i literatura ostatnich dekad XX wieku”. Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza nasi uczniowie spotkali się z licealistami z Poznania, Leszna, Kościana, Swarzędza i Krotoszyna. Każda grupa prezentowała swój temat wobec publiczności zgromadzonej w Sali Śniadeckich, co wymagało nie tylko wiedzy merytorycznej czy sprawności językowej, ale i opanowania tremy. 

Klasa 2a zajęła się analizą wyrażeń gwarowych obecnych w tekstach piosenek końca XX wieku. Jako przykład posłużyły im piosenki zespołów tj. Golec uOrkiestra czy Trebunie-Tutki.

Wycieczka była również okazją do spotkania się z innymi pasjonatami języka polskiego oraz do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń.

AKCJA PROTESTACYJNA

Szanowni Rodzice i Uczniowie, w związku z trwającą od 08.04.2019 r. akcją strajkową, do której przystąpili nauczyciele zatrudnieni w I LO w Koninie, informuję, że uczniowie, którzy przyjdą do szkoły będą objęci zajęciami opiekuńczymi. Proszę wszystkich Uczniów oraz Ich Rodziców o śledzenie komunikatów w dzienniku elektronicznym, które na bieżąco będą Państwu przekazywane.

Elżbieta Świder – dyrektor szkoły

Drzwi Otwarte w ILO

W piątek spotkaliśmy się wszyscy w murach I LO w Koninie! Przybyli do nas zainteresowani naszą szkołą i ofertą edukacyjną uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Zostali powitani przez naszych uczniów i nauczycieli, a także spotkali się z p. dyrektor Elżbietą Świder i p. wicedyrektor Emilią Bugaj. Goście uzyskali informacje te oficjalne (i mniej oficjalne) o profilach, o metodach pracy na lekcjach i inne odpowiedzi na wszystkie pytania. Pełna słońca i optymizmu atmosfera pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy i czekamy na Was we wrześniu! Do zobaczenia!

STRAJK

Szanowni Rodzice i Uczniowie, W związku z otrzymaną uchwałą Zarządu Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie strajku, dyrektor I LO w Koninie informuje, że w naszej szkole planowana jest akcja strajkowa, która ma się rozpocząć od dnia 8 kwietnia 2019 roku do odwołania.

Wobec powyższego  informuję uczniów i rodziców, że organizacja pracy szkoły może być zaburzona i zajęcia lekcyjne w tej sytuacji nie będą się odbywać, natomiast szkoła będzie sprawowała opiekę nad uczniami podczas trwania akcji strajkowej w godzinach swojej pracy, tj. od 8:00 do 15:05.  Ponadto sytuacja jest dynamiczna i różne scenariusze mogą mieć miejsce. O rozwoju sytuacji będziemy Państwa na bieżąco informowali poprzez dziennik Librus oraz stronę internetową szkoły.

Elżbieta Świder – dyrektor szkoły

Olimpiady Specjalne

3 kwietnia  wolontariusze z I LO dzielnie pomagali przy organizacji XVI Regionalnego Dnia Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w hali MOSiR przy ul. Popiełuszki. Dopingowaliśmy, sędziowaliśmy, bawiliśmy się wspólnie tak, aby osoby niepełnosprawne miały radość z przeżywanych emocji. Dla nas też to było nowe i niesamowite doświadczenie. Wolontariusze Wam też za dziś należy się medal. 🥉

Koniński Rok Zofii Urbanowskiej

Konkursy organizowane przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie z okazji Konińskiego Roku Zofii Urbanowskiej:
1. Konkurs Plastyczny  “Inspiracje ogrodem Zofii Urbanowskiej” dla szkół podstawowych z Konina,
2. Konkurs Fotograficzny “Konin w Kwiatach”  dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Koninie.
Więcej informacji można uzyskać w świetlicy i bibliotece szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Koninie

Konkurs plastyczny – czytaj więcej

Konkurs fotograficzny – czytaj więcej

Wycieczka do Oświęcimia

W piątek 29 marca odbyła się wycieczka do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczestnikami byli uczniowie klas trzecich, realizując coroczny projekt ,,Edukacja o Holokauście”. Czterogodzinne zwiedzanie odbyło się w atmosferze powagi i zadumy. Wycieczka ta jak co roku była ważną lekcją człowieczeństwa i przestrogą gdzie może doprowadzić nienawiść.

I Liceum w gronie finalistów Olimpiady Teologii Katolickiej – Opole 2019

W sobotę 30 marca 2019 r. na Górze św. Anny zakończyła się XXIX Olimpiada Teologii Katolickiej Opole 2019 pt. „Święty Jacek – wzór ewangelizacji”, którą w tym roku organizowała diecezja opolska. W gronie finalistów ze wszystkich diecezji w Polsce, znalazła się uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie – Danuta Maćkowiak, która po napisaniu testu uzyskała określony próg uzyskując tytuł finalisty. (Na zdjęciu reprezentacja diecezji włocławskiej; nasza reprezentantka – pierwsza z prawej). Gratulujemy sukcesu!

Transplantacja

W naszej szkole 27.03. 2019r. odbył się wykład na temat transplantacji , w ramach ogólnopolskiej kampanii „Drugie Życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Akcja „Drugie życie” w I LO Konin miała na celu promocję oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji. Organizatorami tego wydarzenia była młodzież klas: IE,IIB,IID (pod kierownictwem Pani prof. mgr A. Karmowskiej-Gałązki przy współpracy klasy IB), która przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej oraz krótkich filmików podstawowe informacje na temat przeszczepiania narządów, uświadomili uczniom naszej szkoły co to dokładnie jest transplantologia i co należy o niej wiedzieć, oraz w jaki sposób wypełniać Oświadczenia Woli, wyjaśnili kto może zostać Dawcą oraz Biorcą. Wiele było o oświadczeniu woli, niepozornym dokumencie, który za sprawą podpisu zyskuje wielką moc. Zgoda na oddanie swoich narządów do przeszczepu to decyzja, która może uratować życie nawet kilku osobom. Młodzież pozwoliła spojrzeć na to zagadnienie z innej perspektywy. Opowiadali o tym, jak wygląda sprawa przeszczepów od strony medycznej, religii i jakie warunki muszą być spełnione oraz jak bardzo potrzebne są przeszczepy. Dramatyczna muzyka i niesamowite sceny w filmikach zrobiły na wszystkich wrażenie oraz przede wszystkim uświadomiły zgromadzonym, że każdy z nas ma dar uzdrawiania – wystarczy tylko wspomóc kogoś swoimi organami. Klasa IB rozpropagowała oświadczenia woli wśród wszystkich klas i nauczycieli, dzięki czemu wszyscy dzięki tej akcji „Drugie życie”, czujemy, że zrobiliśmy coś naprawdę dobrego – dla całej społeczności szkolnej i dla samych siebie.

“Jak się uczyć żeby się nauczyć?”

Strategie uczenia się słownictwa w języku obcym mogą być określone mianem “narzędzi”, które są niezbędne do odniesienia sukcesu językowego. W takie “narzędzia” zostali uposażeni uczniowie naszej szkoły podczas wykładu pt. “Pokonać lęk językowy. Rola strategii w przyswajaniu języka. Efektywne uczenie się słownictwa na zajęciach języka obcego i poza nimi”. Wykład poprowadziła Pani dr Chojnacka-Gärtner, pracownik naukowy Wydziału Filologicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Wykład odbył się 26.03.2019 r. w auli naszej szkoły. Po zakończeniu wykładu, tegoroczni maturzyści mieli również możliwość zapoznania się z ofertą uczelni na rok akademicki 2019/2020. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach istniejącego porozumienia pomiędzy PWSZ w Koninie a I LO w Koninie“Patronat naukowy oraz językowy”.

„Liryczne spotkania z Norwidem”

W konkursie recytatorskim „Liryczne spotkania z Norwidem” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie wzięły udział uczennice klasy 2a: Wiktoria Kieliszak, Patrycja Patrzykąt oraz Kinga Urbaniak. Nie udało im się zdobyć nagrody głównej, ale otrzymały upominki książkowe oraz cenne doświadczenie.

Poezja Cypriana Kamila Norwida, uchodząca za skomplikowaną i wymagającą intelektualnego wysiłku cieszy się zainteresowaniem recytatorów – oto fragment wybranego przez uczennicę I LO utworu pt.”Kółko”:

[…]

Jak niewiele jest ludzi i jak nie ma prawie
Pragnących się objawić!… Przychodzą przechodzą
Odpychają się, tańcząc ze sobą lub w zabawie
Poufnej, kłamią płynnie, serdecznie się zwodzą:
Ni współcześni, ni bliscy, ani sobie znani,
Ręce imając, śliniąc się szczelnym uściskiem.
Głębia pomiędzy nimi wre i oceani,
A na jej pianach oni; bliscy czym?… nazwiskiem!     

                                                  

 

Olimpiada Solidarności – Dwie dekady historii

W czwartek (14.03.19) odbył się w Poznaniu etap wojewódzki Olimpiady Solidarności. Wzięło w nim udział 58 przedstawicieli wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych, finalistów etapów szkolnych. Nasze Liceum reprezentowało dwóch uczniów z klasy IIa: Marcel Nowicki i Oliwier Piekarski. Naszym reprezentantom zabrakło jedynie kilku punktów aby zakwalifikować się do finałowej trójki. Rywalizacja była naprawdę zacięta i minimalne różnice dzieliły zwycięzców i przegranych. Dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Tak rządziła klasa Id!

Miniony tydzień przebiegał pod znakiem świadomości ekologicznej. Uczniowie wzięli sobie bardzo do serca tematykę przedsięwzięcia „Klasa rządzi” i  już od poniedziałku żwawo ruszyli korytarzami w celu uświadamiania społeczności szkolnej, co robić, by dbać o środowisko i jak żyć „eko”. Służyły temu obecne w szkole plakaty nawołujące do proekologicznej postawy, rozdawane na przerwach zielone listki oraz przedstawiane w radiowęźle ciekawostki. Środa była dniem refleksji i przemyśleń na temat własnych działań w zakresie ochrony środowiska. Tego dnia odbyło się spotkanie z kierownikiem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który przybliżył uczniom tematykę w odniesieniu do regionu, w którym żyjemy. W czwartek odbył się za to pokaz, jakiego mury naszej szkoły jeszcze nie zaznały… pokaz mody ekologicznej. Reprezentanci kilku klas przeszli z gracją po czerwonym wybiegu prezentując niesamowite kreacje w stylu „eko”. Użyli do nich materiałów, które zamiast wylądować na śmietniku, posłużyły do zaprojektowania strojów. Piątek to czas ewaluacji. W tym dniu uczniowie mogli się sprawdzić w ekologicznym quizie. Na najlepszych czekały słodkie niespodzianki. Realizując powierzoną nam tematykę pokazaliśmy, że ochrona środowiska jest ważnym aspektem naszego codziennego życia, który przy odrobinie finezji może także bawić.