Archiwum

Szczepienia uczniów

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Uroczystość DEN

13 października 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z Dniem Patrona. Cała społeczność szkolna i zaproszeni goście spotkali się w hali sportowej. Święto szkoły było okazją do wręczenia licznych nagród i wyróżnień, spośród których na szczególne gratulacje zasługuje nagroda MEiN dla p. Iwony Czajkowskiej.

Życzenia z okazji DEN

„Największym zwycięstwem jest to,
które odnosimy nad nami samymi”
Tadeusz Kościuszko 


                                                                        
Z okazji Święta Patrona i Dnia Edukacji Narodowej składamy Pracownikom szkoły serdeczne życzenia
wielu sukcesów zawodowych oraz poczucia satysfakcji z wykonywanej pracy.
Codzienna praca Nauczycieli, dzielenie się wiedzą

i przekazywanie pozytywnych wzorców są cennym darem 
i dają szansę na rozwój oraz planowanie przyszłości naszych uczniów.
Życzymy dużo wytrwałości oraz  powodzenia
w życiu zawodowym i osobistym.


 Przewodnicząca Rady Rodziców            Dyrektor I LO w Koninie 
     /-/ Katarzyna Gorgolewska                   /-/ Elżbieta Świder      

“Zagrożenia XXI wieku”

12.10.2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  debacie społecznej “Zagrożenia XXI wieku” zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji. W panelu poruszano temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dopalaczy w świetle nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zagrożenia z nimi związanych oraz omówiono problematykę uzależnień od alkoholu.

Podkreślono, że należy uzupełniać swoją wiedzę w zakresie wprowadzonych zmian w ustawie o ruchu drogowym i niezależnie od okoliczności pamiętać, że pośpiech i brawura jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków drogowych. Natomiast dyskusja o dopalaczach, alkoholu, narkotykach wyraźnie pokazała, że uzależnieniom ulegają przede wszystkim ludzie szukający akceptacji u innych i nieumiejących zaakceptować siebie. Najgroźniejsza jest obecnie dla ludzi “pandemia samotności”.

Lekcja tolerancji w Oskardzie

7 października klasa 3Ag z wychowawcą wzięła udział w projekcji filmu “Sokół z masłem orzechowym” o chłopcu z zespołem Downa, który chce zrealizować swoje marzenie o zostaniu zapaśnikiem wrestlingu. Po tym bardzo optymistycznym filmie odbyło się spotkanie widzów z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy na co dzień zajmują się osobami niepełnosprawnymi. To była ważna lekcja tolerancji oraz wiary w to, że można realizować swoje życiowe pasje bez względu na przeszkody. Najważniejsze to nie poddawać się i próbować. 

Młodzi badacze języka polskiego

Mieliśmy niedawno przyjemność gościć w szkole Pana doktora Błażeja
Osowskiego z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Błażej Osowski
od kilku lat współpracuje z naszym liceum prowadząc zajęcia, warsztaty lub wykłady dla klas patronackich czyli objętych patronatem naukowym UAM. Celem wizyty była prezentacja przez młodzież klas 3Ag i 3Es dotychczasowych efektów projektu badawczego, nad którym I LO od 2 lat współpracuje z Pracownią Dialektologii Instytutu Filologii Polskiej UAM. Młodzi badacze dokonali do tej pory około 40 nagrań wypowiedzi mieszkańców okolic Konina, które posłużą jako materiał do sporządzenia “Regionalnego słownika tematycznego języka mieszkańców Wielkopolski – powiaty gnieźnieński i koniński”. To dla nas duże wyróżnienie, że możemy w ten sposób wspierać dziedzictwo narodowe jakim jest język polski.

W ramach podsumowania Europejskiego Tygodnia Języków w I LO młodzież wzięła udział w konkursie KAHOOT z wiedzy o krajach europejskich. Zwyciężyła klasa 3Eg, która okazała się również bezkonkurencyjna w konkursie języka angielskiego “WHO’S THE BEST? 2021” wśród klas trzecich po gimnazjum. Tytuł “Najlepszej klasy z języka angielskiego” wśród klas trzecich po szkole podstawowej wywalczyli reprezentanci klasy 3Ds. Szczegółowe wyniki wraz z nazwiskami reprezentantów poniżej:

I miejsce   – 3Eg  (Adam Olejniczak, Łukasz Ławniczak, Dawid Kopaczewski)

II miejsce – 3Cg  (Jacek Krupa, Maja Dobrychłop, Bartosz Szulc)

III miejsce – 3Dgd  (Iga Michalak, Julia Wieczorek)

I miejsce   – 3Ds  (Bartek Czechorowski, Olga Brzęcka, Olivier Musiał)

II miejsce – 3Bs  (Weronika Marcińczak, Krzysztof Bartczak, Julia Stawska)

III miejsce – 3As  (Agata Ołtuszyk, Julia Duchnik, Oliwia Sikorska)

W najbardziej emocjonującym konkursie tego tygodnia, na najciekawiej przedstawione państwo europejskie, zwyciężyła klasa 2c prezentująca Niemcy. Na podium znalazły się również klasy 2f (II miejsce – Dania) oraz 2d (III miejsce-Włochy). Wszystkim serdecznie gratulujemy! Młodzieży szczególnie dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie swoich stanowisk. Wykazaliście się kreatywnością i pokazaliście zaangażowanie ale przede wszystkim, mamy nadzieję, że świetnie się przy tym bawiliście!

Dublin – posumowanie

Przygoda w Dublinie dobiegła końca. Oto krótkie podsumowanie przygotowane przez nasze uczestniczki: “Jesteśmy bogatsze o nowe umiejętności językowe i pełne dobrej energii. Udział w POWER 2020 okazał się udaną inwestycją we własny rozwój, rutyna szkolna w International School Kaplan dała wgląd w nowoczesne metody pracy, natomiast rozmowy z Dublińczykami sprawiły nam mnóstwo frajdy, ponieważ okazali się niezwykle otwarci i przyjaźnie nastawieni. My już wiemy, że granice nie do pokonania są jedynie w nas samych – wszystkie inne przekraczałyśmy płynnie.”

Europejski Tydzień Języków Obcych

Pierwsze dwa dni Europejskiego Tygodnia Języków w I LO za nami! W poniedziałek gościliśmy w naszych murach pana dr. Marka Derenowskiego, wykładowcę PWSZ, który zabrał młodzież w pasjonującą podróż po Australii, oraz pana dr. Błażeja Osowskiego z UAM, który przybliżył uczniom tajniki naszej gwary.  Kolejny dzień rozpoczęliśmy od warsztatów fonetycznych z języka niemieckiego, które poprowadził zaproszony gość pan dr Grzegorz Pawłowski (PWSZ). W ramach lekcji języka niemieckiego realizowaliśmy również projekt Kościuszko International, prowadzony przez germanistę I LO pana Grzegorza Szopę, podczas którego młodzież mogła zapoznać się z bogatą historią polsko-niemieckiej wymiany młodzieży oraz programów europejskich Erasmus realizowanych w I LO. 

Na przerwach młodzież miała okazję “odwiedzić” kraje Europy, rozwiązać zadania, rebusy, poznać poszczególne kraje i poczuć ich klimat oraz skosztować tradycyjnych potraw czy napić się angielskiej herbaty☕ . Czeskie knedle, francuskie croissanty🥐 i sery oraz litewski kindziuk znikały w mgnieniu oka 😉

Na koniec nasi uczniowie zaprezentowali swoje wokalne umiejętności🎼🎤. Na “scenie” obok odnowionej kantyny zaprezentowali się Maja Champlewska 2c, Bartek Ośkowiak 1a i Iza Robak 1b.

Kolejne atrakcje przed nami. Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału! 

Spotkanie wolontariuszy z Ahmedem Amir – Mistrzem Świata MMA federacji BraveCF

Dzisiaj nieoczekiwanie odbyło się spotkanie młodzieży z Mistrzem Świata MMA Ahmedem Amirem. Amir zdobył tytuł i pas mistrzowski podczas sobotniej gali “BraveCF54”, która odbyła się w ubiegłą sobotę 25 września w konińskiej hali “Rondo”, a dzisiaj odwiedził nasze liceum, aby osobiście podziękować wolontariuszom, którzy wzięli czynny udział w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Nasi wolontariusze spotkali się również z organizatorami Gali, czyli GalAna Exclusive Championship – p. Kareem El Khateeb i p. Anną Galębą oraz zastępcą prezydenta Konina p. Witoldem Nowakiem. A tutaj parę zdjęć z wolontariatu i dzisiejszego spotkania.

4 w Dublinie!

Kolejna mobilność a raczej kolejne mobilności 😉w ramach projektu “Rozwój nauczycieli sukcesem szkoły” Power 2020 są realizowane w Dublinie. Cztery nauczycielki z I LO (p. M. Grzybowska, p. A. Rybarczyk, p. R. Pietrzak, p. D. Szewczyk-Bąkowska) poszerzają kompetencje językowe  uczestnicząc w intensywnym kursie języka angielskiego. Obok codziennych zajęć prowadzonych w grupach międzynarodowych poznają uroki i smaki Irlandii.