Archiwum

VIII Zjazd Absolwentów – zaproszenie/przypomnienie

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów VIII Zjazdu Absolwentów połączonego ze 155-leciem istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie zapraszamy na uroczystości, które odbędą się w dniu 13 października 2018r.

W programie

09.00 – Msza św. w Kościele św. Bartłomieja w Koninie w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów I LO
10.30 – Uroczystości Jubileuszowe w hali sportowej
12.00 – Wspólne zdjęcie
12:30- 15.00 Spotkania w klasach oraz sentymentalny spacer na terenie szkoły
18.00 – 02.00 – Bal Absolwentów – hala Rondo

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

/-/ Piotr Rybczyński

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki w Koninie

/-/ Elżbieta Świder

Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność w tym Dniu, który będzie okazją do osobistych spotkań koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy, wspomnień, refleksji i wzruszeń.

Wpłaty na VIII Zjazd Absolwentów w wysokości 110,00 zł (dot. opłaty za udział w balu) należy dokonać na konto Rady Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie nr 08 8530 0000 0000 0114 2000 0001 – w tytule wpłaty: VIII Zjazd Absolwentów, imię i nazwisko ( w przypadku kobiet można podać też nazwisko panieńskie), rok matury oraz klasa lub w kasie szkoły (pokój 204 – II piętro), w terminie do 05.10.2018 r.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym zmarł nagle Andrzej Nowik, nauczyciel religii w I LO w Koninie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się  w środę, 21 sierpnia o godz. 11:00 w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Koninie.

Z rodziną oraz wszystkimi bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Klasy dwujęzyczne!

Drodzy kandydaci do klas dwujęzycznych,

w związku z pytaniami dotyczącymi organizacji oddziałów dwujęzycznych informujemy, że planowane w roku szkolnym 2019/2020 klasy będą podzielone na grupę dwujęzyczną (do 18 u.) i grupę niedwujęzyczną (do 18 u.). To oznacza, że klasa medyczna po szkole podstawowej oraz medyczna i ekonomiczna po 3-letnim gimnazjum będą liczyły łącznie od 30 do 36 uczniów. 

W oddziałach/grupach dwujęzycznych jeden przedmiot rozszerzony, tj. biologia lub matematyka będą realizowane w systemie bilingwalnym, tzn. zajęcia z tych przedmiotów odbywają się również w języku angielskim. Ponadto w klasie pierwszej 3-letniego liceum drugim przedmiotem nauczanym dwujęzycznie będzie historia, a w klasie drugiej i trzeciej przedmiot historia  i społeczeństwo, natomiast w cyklu 4-letniego liceum przedmiot historia. Dodatkowo lekcje języka angielskiego będą prowadzone w formie akademickiej, co oznacza podział na umiejętności, np. “speaking & listening” czy “writing & reading”. Tylko ten profil gwarantuje kontynuację nauczania języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym.

Przygotowana dla Was oferta edukacyjna ma na celu wszechstronny rozwój uczniów, w tym nauczanych dwujęzycznie oraz zagwarantowanie startu młodzieży na najlepsze uczelnie w kraju i za granicą.

Zorganizowany po raz pierwszy w roku szkolnym 2018/2019 oddział dwujęzyczny  o profilu medycznym uzyskał w klasyfikacji śródrocznej i rocznej najwyższą średnią w szkole. Gratulujemy!

Chcesz dołączyć do najlepszych? Zapraszamy!

Pozdrawiamy wszystkich życząc udanych wakacji .

Warsztaty “Zielone Miasto Energii”

W dniu 18 czerwca przedstawicielka I LO p. M. Siwińska-Wyrwa wzięła udział w warsztatach pt. “Zielone Miasto Energii” zorganizowanych przez Miasto Konin. Kreatywne działania w zespołach miały na celu wypracowanie misji naszego miasta opartej na wspólnych wartościach. Projektowaliśmy działania, które musi podjąć miasto by zrealizować swoje zadania nakierowane na rozwój i wspieranie inicjatyw.  Co dalej? Przyszłość przyniesie odpowiedź…

Mistrzyni Europy oraz Taneczny Oskar w kategorii Tancerz Roku

Taneczne osiągnięcia Liwii Larus z klasy 2b są niesamowite. Liwia w dniach 12-15 czerwca  2019 brała udział w Mistrzostwach Europy w Pradze.  Oto kolejne osiągnięcia naszej uczennicy:  1. miejsce i tytuł Mistrzyni Europy w kategorii Jazz Dance Formations  Adults  2. miejsce i tytuł Vice-Mistrzyni Europy w kategorii Jazz Dance Small Groups  Adults  4. miejsce na Mistrzostwach Europy, oraz występ w finale jako jedyny zespół z Polski w kategorii Modern&Contemporary Dance Small Groups Adults.

Na zakończenie sezonu Liwia otrzymała  Najwyższe Wyróżnienie, Tytuł Tancerza Roku za szczególne osiągnięcia. Gratulujemy, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Trzymamy kciuki i  życzymy dalszych sukcesów na kolejnych Mistrzostwach Europy oraz Pucharze Świata w St.Petersburgu 18-20 października 2019 oraz  Mistrzostwach Świata w Riesie (Niemcy) 18-23 listopada 2019 a także  Mistrzostwach Świata w Ossie 1-8 grudnia 2019.

Erasmus+ raz jeszcze!

Jako gospodarze czerwcowego spotkania uczestników projektu Erasmus+ “Pytania do Europy? – Odpowiedzi z Europy!” zadbaliśmy o to, by nasi goście z czterech państw europejskich doświadczyli polskiej historii i kultury. Wizyta w Warszawie umożliwiła zapoznanie ich z najważniejszymi zabytkami naszej stolicy: Zamkiem Królewskim, Pałacem Kultury i Nauki, Pałacem Prezydenckim czy Archikatedrą św. Jana Chrzciciela. W stolicy Wielkopolski, czyli Poznaniu pokazaliśmy im nowoczesne oblicze tego ważnego ośrodka handlu i przemysłu, nie pomijając jednak i tradycyjnego, co umożliwiła m.in wizyta w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

I LO – nabór do klas dwujęzycznych

W dniu 11 czerwca? kandydaci do klas dwujęzycznych w I LO przystąpili do testu kompetencji z języka angielskiego. Przybyłych licznie uczniów gimnazjów i szkół podstawowych powitała Pani dyrektor Elżbieta Świder. Gratulujemy kandydatom, którzy otrzymali wysokie wyniki!??Informujemy, że wyniki są dostępne po zalogowaniu na konto w rekrutacji elektronicznej. Do zobaczenia we wrześniu!??

WIZYTA U PREZYDENTA

Urząd Miasta w Koninie gościł w środę 5 czerwca 55-osobową międzynarodową grupę. Byli to uczniowie ILO w Koninie oraz szkół z Estonii, Litwy, Niemiec i Włoch współpracujących od września 2018 roku w ramach projektu Erasmus+ “Pytania do Europy? – Odpowiedzi z Europy!”. Podczas spotkania z prezydentem Piotrem Korytkowskim zebrana młodzież przedstawiła cele projektu i sposoby jego realizacji. Uczestnicy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące życia w Unii Europejskiej. Odpowiedzi znajdują w swoim otoczeniu oraz poszukując ekspertów, z którymi przeprowadzają wywiady. Co kilka miesięcy spotykają się w jednym z krajów. Po styczniowej wizycie w Kelme na Litwie, nadszedł czas na Konin. Zagraniczni goście podzielili się dotychczasowymi wrażeniami z pobytu w naszym mieście i prosili prezydenta o rekomendacje dotyczące spędzania wolnego czasu w Koninie i okolicach.

https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/122066/konin_mlodziez_z_trzech_krajow_odwiedzila_rowiesnikow_z_i_lo

http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-new/miedzynarodowa-wizyta-w-magistracie.html

Erasmus+ w I LO!

Od 1 do 8 czerwca gościliśmy w murach naszej szkoły oraz domach uczniów I LO 33 zagranicznych gości – uczniów i nauczycieli Katharinen-Gymnasium Ingolstadt (Niemcy – główny koordynator projektu), Tallinna 21. Kool (Estonia), Kelmes Jono Graiciuno Gimnazija (Litwa) oraz Liceo Mamiani Pesaro (Włochy). Przedstawiciele pięciu szkół wzięli udział w drugim (po styczniowym spotkaniu na Litwie) etapie prac warsztatowych w ramach projektu Erasmus+ “Pytania do Europy? – Odpowiedzi z Europy!”. Uczestnicy projektu zajmują się poszukiwaniem odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące życia i przyszłości w Europie. Podczas spotkania w Koninie uczniowie zaprezentowali zebrane dotąd materiały w postaci wywiadów z ekspertami z dziedzin takich jak polityka, edukacja, rynek pracy, ekologia czy psychologia, wzięli udział w warsztatach dotyczących finansów UE prowadzonych przez eksperta Banku Światowego, a jednocześnie absolwenta ILO Wojciecha Sachę oraz wykładach w centrum informacyjnym Komisji Europejskiej, a także opracowali plan zadań do wykonania przed kolejną mobilnością.

Wyróżnienie dla I LO

Podczas finałowej gali kampanii “Drugie życie”, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu dnia 28 maja, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie otrzymało wyróżnienie za zaangażowanie na rzecz promocji transplantologii w Polsce. Dnia 7 czerwca uczniowie i opiekunowie otrzymali z rąk samego prezydenta pana Piotra Korytkowskiego i sekretarza pana Marka Zawidzkiego gratulacje i podziękowania za udział w kampanii i promowanie idei transplantologii.

Drugie Życie

Absolwent I Liceum w Koninie neoprezbiterem

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca bieżącego roku, we włocławskiej katedrze z rąk biskupa Alojzego Wiesława Meringa po sześciu latach studiów i formacji seminaryjnej, święcenia prezbiteratu przyjął Wiktor Ignaczak – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie – z parafii pw. św. Bartłomieja – Fara. (Wiktor pierwszy z prawej w pierwszym rzędzie na foto).

Na drodze kapłańskiej posługi społeczność uczniowska I Liceum życzy wielu łask Bożych i opieki Maki Bożej. Swoją mszę prymicyjną ks. Wiktor odprawi dnia 16.06.2019 roku w konińskiej Farze o godz. 11.30.

Koniński kongres edukacyjny

Przez dwa dni nauczycielki z naszej szkoły uczestniczyły w Konińskim Kongresie Edukacyjnym “Szkoła naszych marzeń”, którego celem było wypracowanie wizji pozytywnych zmian w konińskich szkołach. Było to spotkanie pełne doświadczeń i pomysłów dające inspiracje do zmian w codziennej pracy. Organizatorem  przedsięwzięcia było Miasto Konin, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.

Dzień Sportu w I LO!

W dniu 5 czerwca, podczas Dnia Sportu został zorganizowany międzyklasowy Turniej Sportowo-Rekreacyjny oraz Turniej Przeciągania Liny. W tym pierwszym – klasy musiały przejść osiem konkurencji, zdobywając za każdą z nich odpowiednią liczbę punktów, które w sumie dawały miejsce w końcowej klasyfikacji. Do walki sportowej przystąpiły wszystkie klasy, a najlepszą okazała się klasa 1e, zdobywając w sumie 115 punktów. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 1b z 111 punktami, a trzecie miejsce przypadło klasie 2b (106 punktów). Na zakończenie imprezy został rozegrany konkurs przeciągania liny. Drużyny walczyły ze sobą oddzielnie na poziomach klas I-szych i II-ich systemem pucharowym. Zwycięzcy poszczególnych poziomów spotkali się w finale. I tak – naprzeciw siebie siebie stanęły 2b i 1bII. W tym starciu lepsi okazali się starsi, a klasyfikacja końcowa Turnieju Przeciągania Liny przedstawia się następująco: 1 miejsce – 2b, 2 miejsce – 1bII, 3 miejsce – 2a. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo przecież liczy się gra i dobra zabawa. Imprezę uświetnił pokaz szkolnej drużyny Aerobiku, która zdobyła w tym roku szkolnym tytuł Mistrza Wielkopolski.

Bitwa o laur przyrodnika I LO

5 czerwca w I LO w Koninie odbył się międzyklasowy konkurs pt. ,,Bitwa o laur przyrodnika I LO” zorganizowany przez Koło Biologiczne ,,Liana”. Wzięło w nim udział 8 drużyn reprezentujących wszystkie klasy I. Laur zdobyła klasa Id – medyczna. Gratulujemy wiedzy! Część konkursową poprzedziła prezentacja nawiązująca do hasła tegorocznych obchodów Dnia Ziemi ,,Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem”. Całość spięła aranżacja piosenki Shakiry ,,Try Everything” w wykonaniu Nikoli i Klaudiusza.