Lekcje chemii w projekcie Urzędu Marszałkowskiego

 ,,Chemia bliżej nas” to projekt rozwijający zainteresowanie chemią. Głównym celem zajęć jest kształtowanie postaw badawczych, przygotowanie uczniów do samodzielnego planowania, wykonywania doświadczeń i rozwiązywania problemów. Program zajęć został tak opracowany, a następnie w czasie pandemii zmodyfikowany, aby uczniowie mogli pracować samodzielnie również w domu.  Uczniowie klasy 1D i dwoje uczniów z klasy 2D wykonują zadania w kilku blokach, na przykład: ,,Chemia w walce z brudem”  czy ,,Chemia w kuchni”.

Podczas ćwiczeń w obrębie tematu ,,Chemia w walce z brudem” uczniowie wykorzystywali naturalne substancje obecne w domu do udrożnienia odpływu pod prysznicem, przygotowania proszku do czyszczenia wanny, pasty do czyszczenia fug i kolejnej do powierzchni chromowanych. Powstały ciekawe filmiki zawierające przepisy. 

W bloku tematycznym ,,Chemia w kuchni” uczniowie dowiedzieli się, na czym polega proces fermentacji mlekowej, jak powstają emulsje, czym różni się kiszenie od kwaszenia. Poruszyliśmy również ważny dla każdego temat dbania o zdrowie poprzez odpowiednią dietę i obróbkę składników pokarmowych w codziennym przygotowywaniu posiłków. Uczniowie wykonali samodzielnie jogurt naturalny, biały ser, kisiel o smaku marchewkowym, budyń o smaku bananowym, oliwę ziołową, ocet jabłkowy, majonez, musztardę, a także kisili warzywa i owoce. Swoją pracę udokumentowali uzupełniając karty pracy, nagrywając filmy i robiąc zdjęcia. 

Projekt trwa, a przed uczestnikami kolejne chemiczne wyzwania.

Julia Woźniak, 1D
Nikola Grządzielska, 1D