Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych uczniów (i nauczycieli) do udziału w zajęciach z j. rosyjskiego w drugim tygodniu ferii zimowych. Będziemy poznawać język rosyjski, nie tylko w trakcie zajęć komunikacyjnych, ale również poszerzając i integrując wiedzę z innych przedmiotów, takich jak geografia, historia, wos czy j. polski. Zajęcia będą się odbywać w terminie 21-23 stycznia, w godzinach 9.00-12.15 (4x45min). Zajęcia poprowadzi i zapisy przyjmuje p. Agata Salzman, sala 010 (informacja dla maturzystów: można się zapisać na wybrane zajęcia. Przyjdź i sprawdź czy jesteś RUSOFILEM, czy RUSOFOBEM 🙂
Harmonogram zajęć z j. rosyjskiego:
1. dzień (poniedziałek 21.01, godz. 9.00-12.15, sala 010)
- Cyrylica – Poznajemy rosyjski alfabet.
- Komunikacja – przedstawianie się, podstawowe zwroty grzecznościowe, podstawowe informacje na swój temat oraz na temat swojej rodziny/przyjaciół (można przynieść zdjęcia).
- J. rosyjski i technologie informacyjne – przegląd ciekawych rosyjskich stron internetowych, (nauczymy się, jak zmienić język klawiatury na cyrylicę:) (zajęcia w sali informatycznej).
- J. rosyjski i wos – Nowyje russkije – kto eto? (ciekawostki i zabawne historie na temat rosyjskiego społeczeństwa, przełamywanie stereotypów).
2. dzień (wtorek 22.01, godz. 9.00-12.15, sala 010)
- Cyrylica – utrwalenie, ćwiczenia w pisaniu (kaligrafia), gry dydaktyczne.
- Ćwiczenia komunikacyjne – utrwalenie poznanych konstrukcji, zastosowanie j. rosyjskiego w codziennych sytuacjach (zajęcia z „native speakerem” j. rosyjskiego!).
- J. rosyjski i geografia – pracujemy z mapą Rosji, „podróżujemy” trasą kolei transsyberyjskiej.
- J. rosyjski i geografia, historia – miejsca, które warto zobaczyć w Rosji:
Moskwa, Petersburg, Krym – na podstawie materiałów własnych (zdjęcia z podróży).
3. dzień (środa 23.01, godz. 9.00-12.15, sala 010)
- Utrwalamy alfabet i ćwiczymy poznane konstrukcje, sytuacje z życia codziennego.
- J. rosyjski i wok – wybrane ciekawostki dotyczące kultury i sztuki.
- J. rosyjski i j.polski – język rosyjski jako klucz do kultury wschodnich sąsiadów, język m.in. Puszkina, Tołstoja, Dostojewskiego, (literatura rosyjska i powtórka przed maturą z j. polskiego) .
- Typowe rosyjskie tradycje i zwyczaje – m.in. historia matrioszki –symbolu rosyjskiej kultury i oczywiście herbatka z samowara (na zakończenie i podsumowanie projektu).