“Rosja – znana i nieznana” czyli ciekawy pomysł na ferie z Kościuszką w I LO w Koninie

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych uczniów  (i nauczycieli) do udziału w zajęciach z j. rosyjskiego w drugim tygodniu ferii zimowych.  Będziemy poznawać język rosyjski, nie tylko w trakcie zajęć komunikacyjnych, ale również poszerzając i integrując wiedzę z innych przedmiotów,  takich jak geografia, historia, wos czy j. polski. Zajęcia będą się odbywać w terminie 21-23 stycznia, w godzinach 9.00-12.15 (4x45min). Zajęcia poprowadzi  i zapisy przyjmuje p. Agata Salzman, sala 010 (informacja dla maturzystów: można się zapisać na wybrane zajęcia. Przyjdź i sprawdź czy jesteś RUSOFILEM, czy RUSOFOBEM 🙂

Harmonogram  zajęć z j. rosyjskiego:   

1. dzień (poniedziałek 21.01,  godz. 9.00-12.15, sala 010)

 1. Cyrylica – Poznajemy rosyjski alfabet.
 2. Komunikacja – przedstawianie się, podstawowe zwroty grzecznościowe, podstawowe informacje na swój temat oraz na temat swojej rodziny/przyjaciół (można przynieść zdjęcia).
 3. J. rosyjski i technologie informacyjne – przegląd ciekawych rosyjskich stron internetowych, (nauczymy się, jak zmienić język klawiatury na cyrylicę:) (zajęcia w sali informatycznej).
 4. J. rosyjski i wos  – Nowyje russkije – kto eto? (ciekawostki i zabawne historie na temat rosyjskiego społeczeństwa, przełamywanie stereotypów).

2. dzień (wtorek 22.01,  godz. 9.00-12.15, sala 010)

 1. Cyrylica – utrwalenie, ćwiczenia w pisaniu (kaligrafia),  gry dydaktyczne.
 2. Ćwiczenia komunikacyjne – utrwalenie poznanych konstrukcji, zastosowanie j. rosyjskiego w codziennych sytuacjach (zajęcia z „native speakerem” j. rosyjskiego!).
 3. J. rosyjski i  geografia – pracujemy z mapą Rosji, „podróżujemy” trasą kolei transsyberyjskiej.
 4. J. rosyjski i geografia, historia –  miejsca, które warto zobaczyć w Rosji:

Moskwa, Petersburg, Krym – na podstawie materiałów własnych (zdjęcia z podróży).

3. dzień (środa 23.01,  godz. 9.00-12.15, sala 010)

 1. Utrwalamy alfabet i ćwiczymy poznane konstrukcje, sytuacje z życia codziennego.
 2. J. rosyjski i wok –  wybrane ciekawostki dotyczące kultury i sztuki.
 3. J. rosyjski i j.polski – język rosyjski jako klucz do kultury wschodnich sąsiadów, język m.in. Puszkina, Tołstoja, Dostojewskiego,  (literatura rosyjska i powtórka przed maturą z j. polskiego) .
 4. Typowe rosyjskie tradycje i zwyczaje – m.in. historia matrioszki –symbolu rosyjskiej kultury i oczywiście herbatka z samowara (na zakończenie i podsumowanie projektu).