Dzień 21 kwietnia był w I Liceum Ogólnokształcącym w Koninie świętem ekologii. Cieszymy się, że aż dwanaście zespołów uczniowskich ze szkół podstawowych wzięło udział w konkursie „Dla przyszłości planety”. Uczniowie musieli zmierzyć się z testem wymagającym sporej wiedzy z zakresu ekologii, a następnie wykonywali ze surowców wtórnych modele domów przyszłości zasilanych energią odnawialną. Młodzi projektanci wykazali się ogromną kreatywnością, a ich pomysły mogłyby zainspirować niejednego inżyniera środowiska.
Część wykładowa spotkania była prowadzona przez prelegentów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z którym naszą szkołę wiąże umowa o wzajemnej współpracy. Dziękujemy władzom i wykładowcom Uczelni za objęcie konkursu ekologicznego patronatem merytorycznym. Pan dr hab. inż. Krzysztof Otremba wygłosił wykład na temat rekultywacji biologicznej terenów pogórniczych ZE PAK, natomiast Pan dr hab. inż. Mariusz Korytowski przybliżył słuchaczom zagadnienie znaczenia wody i retencji wodnej. Wykłady były niezmiernie ciekawe i urozmaicone licznymi zdjęciami, przedstawiającymi poruszane zagadnienia. Na zakończenie części wykładowej, uczniowie liceum dowiedzieli się, jakie kierunki oferuje Uniwersytet Przyrodniczy dla tegorocznych maturzystów oraz jakie są warunki przyjęć na studia.
Wielu emocji dostarczyła wystawa Nadleśnictwa Konin. Goście odwiedzający to stoisko, mogli poznać nieco lepiej życie i zwyczaje dzikich zwierząt, oraz wypróbować swoją celność w rzucie szyszką do kosza. Mistrzowie w tej konkurencji zostali obdarowani nagrodami.
Na zakończenie naszego spotkania odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla zwycięzców i wszystkich uczestników konkursu. Miło jest nam ogłosić, iż zdobywcą pierwszego miejsca jest zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gustawa Morcinka w Koninie. Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, natomiast miejsce trzecie zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie.
Nagrody zostały ufundowane przez sponsorów konkursu:
-Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Koninie,
-Miejski Zakład Odpadami Komunalnymi w Koninie,
-Nadleśnictwo Konin,
-oraz Wydawnictwo Naukowe PWN.
Bardzo dziękujemy Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu oraz sponsorom nagród.
Mamy nadzieję, że ekologiczne przesłanie naszego spotkania pozostawi trwały ślad w pamięci jego uczestników. Nasze działania są bowiem wyrazem wiary w sens jednego z indiańskich przysłów.
„ Jeśli myślisz rok naprzód, sadź ryż.
Jeśli myślisz 10 lat naprzód, sadź drzewo.
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód, ucz ludzi”.