Polonez, AUDI i noblistka – różnorodność w Bawarii

Grupa uczniów I LO gościła w szkole partnerskiej Katharinen-Gymnasium w Bawarii. Wspólnie działaliśmy, pracowaliśmy, a dwa dni spędziliśmy nad Bodensee w Szwabii. Pobyt u podnóża Alp w Lindau, wizyta w austriackim Bregenz, wizyta w AUDI I BMW oraz stolicy regionu w Monachium – to niektóre punkty programu. Co przeżyliśmy?

   Wiele wrażeń i doświadczeń przyniósł młodzieży I LO tygodniowy pobyt w Bawarii. 19 osobowa grupa spędziła okres  04-12.05.br  w Katharinen – Gymnasium, w partnerskiej szkole w Ingolstadt.

Gospodarze pozwolili poznać uczestnikom swoją ojczyznę „od kuchni”. Wszyscy byli ujęci gościnnością Bawarczyków, otwartością i poczuciem humoru. Każdy z polskich uczniów poznawał dom rodzinny swojego rówieśnika, jego życie codzienne, szkołę oraz pogłębiał wiedzę krajoznawczą o RFN.

Uczestnicy szybko znaleźli ze sobą wspólny język. Już spotkanie Bunter Abend pokazało, że młodzież kreatywnie potrafi cieszyć się swoja obecnością. Wieczór spędziliśmy w akompaniamencie szkolnej turecko-greckiej grupy muzycznej. Stroje regionalne gospodarzy, wspólne tańce, kostiumowe sesje zdjęciowe oraz muzykowanie świadczyło dobrze o atmosferze w grupie. Niemcy nauczyli nas śpiewać i tańczyć Fliegerlied – to nieodzowny element każdego festynu ludowego, grupa polska spontanicznie zrewanżowała się polonezem, muzykę wynuciliśmy sami.

Poza udziałem w lekcjach i grze terenowej w Ingolstadt, uczniowie spędzili wspólnie dwa dni nad Jeziorem Bodeńskim. Pobyt w Lindau, położonym uroczo na wyspie, nasuwał jednoznaczne skojarzenia z ciepłą i słoneczną Italią. Przejazd statkiem do położonego na przeciwległym brzegu austriackiego Bregenz i wjazd kolejką linową na szczyt Pfänder pozwolił zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę Alp i długiego na 63 (!) km Bodensee. I to było idealne miejsce na piknik.

Grupy nie ominęła też wizyta w stolicy Bawarii, gdzie oprócz oczywistych atrakcji turystycznych młodzież spotkała się z absolwentem I LO, inżynierem pracującym dla BWM w Monachium. Główne wnioski ze spotkania: warto w sposób zdeterminowany dążyć do celu, inwestować w kierunki techniczne oraz poza oczywistą znajomością języka angielskiego posługiwać się też językiem największej gospodarki UE.

Pobyt w Monachium pozwolił grupie bliżej zapoznać się z historią niemieckiej organizacji antynazistowskiej Weiße Rose, w szczególności z postacią Sophie Scholl. Młodzież obejrzała oparty na faktach historycznych film oraz odwiedziła sala pamięci na Uniwersytecie Monachijskim.

Niemcy to AutoLand. W Monachium zobaczyliśmy BMW – Welt, a w Ingolstadt rodzime zakłady AUDI. Dla uczestników nie są już więc tajemnicą cztery ringi na autach tej marki oraz znaczenie nazwy audi.

Opiekunowie grupy mieli okazję krótko porozmawiać oraz wziąć udział w spotkaniu z Hertą Müller, laureatką literackiej nagrody Nobla. Autorka czytała fragmenty twórczości, opowiadała o swoim życiu w rumuńskim Banacie oraz prezentowała własne collage. Noblistka urzekała nie tylko jakością i brzmieniem języka, ale też skromną osobowością.

We wrześniu rewizyta grupy w Polsce.

Opiekunami grupy byli: Grzegorz Szopa & Marzena Grzybowska.

Program odbył się dzięki finansowemu wsparciu PNWM.