PO WER 2020

"Rozwój nauczycieli sukcesem szkoły"

KRONIKA MOBILNOŚCI

Pierwsza mobilność

Pani Renata Bielińska wzięła udział w pierwszej mobilności! W dniach 4-17 lipca 2021 r. doskonaliła swoje umiejętności językowe i metodyczne  w Regensburgu (Ratyzbonie) w Niemczech. Nauka na kursie odbywała się w małych grupach za pomocą atrakcyjnych metod aktywizujących, ale także podczas spotkań, zwiedzania i wycieczek. Pozwoliło to na zbliżenie się do kultury niemieckiej, poznanie bawarskich zabytków, doskonalenie sprawności językowych oraz wymianę doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych krajów. Szkoła Horizonte znajduje się w samym sercu zabytkowej starówki Regensburga. A oto co powiedziała nam p. Bielińska: “Miasto posiada swoją bogatą historię oraz niesamowity urok. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w kursie w tak pięknym miejscu. Jest on dla mnie ważnym doświadczeniem. Wzbogacił moje umiejętności językowe i metodyczne. Wiele metod wykorzystam w mojej pracy, a pobyt w Ratyzbonie długo jeszcze będzie dla mnie źródłem motywacji i inspiracji do dalszego rozwoju.” 

Tym razem Florencja...


Sierpień to czas wypoczynku ale również pracy dla nauczycieli I LO! Pani Anna Cieślak, anglistka,  uczestniczy w kursie metodycznym “A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers” w Florencji w ramach projektu “Rozwój nauczycieli sukcesem szkoły” POWER 2020. A oto co nam powiedziała p. A. Cieślak o tym doświadczeniu: “Udział w tych zajęciach ma dla mnie ogromne znaczenie ponieważ wzbogaca moją wiedzę metodyczną. Kurs odbywa się w kilkunastoosobowych grupach o międzynarodowym składzie. Poznałam  nauczycieli z Hiszpanii, Węgier, Czech i Francji. Rozmawiamy głównie na temat metod stosowanych podczas lekcji, ale również o motywacji oraz radzeniu sobie ze stresem.” Ale mobilność w projekcie to również szansa poznanie nowych miejsc i ich kultury. “Florencja to przepiękne miasto, pełne zabytków i bogatej architektury. Dzięki organizowanym przez szkołę wycieczkom możemy podziwiać inne miasta w Toskanii, takie jak Piza, Siena, Chianti…”

Mindfulness i psychologia pozytywna

Program mobilności nabiera tempa! Kolejna anglistka (p. M. Siwińska-Wyrwa) wzięła udział w szkoleniu organizowanym w projekcie "Rozwój nauczycieli sukcesem szkoły" PO WER 2020. Tym razem rozwój kompetencji w zakresie sposobów radzenia sobie ze stresem i psychologii pozytywnej. Prowadzące zajęcia (psycholog i psychoterapeuta Elena Mannelli i metodyk Susan Gagliano) zapoznały uczestników kursu z możliwościami wykorzystania podstawowych technik łagodzenia stresu w życiu codziennym szkoły. Omówiony w szczególe temat mindfulness to cały zbiór technik tj. body scan czy "smakowanie rodzynka przez obcych :)" mogących stać się częścią każdej lekcji w szkole. Jeśli macie ochotę poznać Susan "osobiście", oto link do jednego z jej video dla nauczycieli (takie video na dobry początek roku szkolnego 😉 Ale mobilność to nie tylko kurs! Przepiękna pogoda zachęcała do zwiedzania Florencji i okolic...