
POW ER 2016 „Dwujęzyczność w I LO przyszłością uczniów i nauczycieli” to program tworzący wiele sposobności kontaktu z językiem obcym i kulturą innych krajów naszego kontynentu. Jako germanista, miałem możliwość wzięcia udziału w dwutygodniowym kursie językowym w szkole EC London 30+. J. W. Goethe powiedział: „Tyle razy jesteś człowiekiem, ile znasz języków” . Nie można się z tym nie zgodzić. Rozwój kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim to nie tylko doskonalenie moich umiejętności, ale również obserwowanie warsztatu metodycznego nauczycieli innego języka. Znajomość języka angielskiego pomaga w nauczaniu języka niemieckiego – pozwala bardziej rozumieć uczniowskie schematy myślenia i sposoby przyswajania umiejętności. Dodatkową wartością w mojej pracy zawodowej jest również fakt, iż mogę coraz swobodniej uczestniczyć w tych częściach projektów wymian polsko-niemieckich, które realizowane są w języku angielskim.
Zajęcia w szkole EC London 30+ obejmowały 20 godzin zajęć tygodniowo. Szkoła pracuje w sposób bardzo nowoczesny, korzysta z ciekawych środków dydaktycznych, u nauczycieli widać pasję i zaangażowanie. To ostatnie bardzo widoczne jest też wśród uczestników. W mojej 11 osobowej grupie każdy z uczestników, w różnej sytuacji życiowej i zawodowej, miał w sobie dużą determinacje do nauki. Ponieważ byliśmy z bardzo różnych miejsc świata – począwszy od Tajwanu po Wenezuelę – mieliśmy potrzebę poznania i poznawania się, a kontakt z językiem nie kończył się na zajęciach. Każda z aktywności była związana z komunikacją w języku angielskim – byłem jedynym kursantem z Polski.
Dodatkowo rozwijający był też kontakt z brytyjską codziennością. Mojemu pobytowi przyświecało motto Z dala od Big Bena. Plan zrealizowałem w pełni. Nie chciałem już oglądać obiektów z okładek folderów turystycznych, lecz przeżywać i doświadczać 8 milionową europejską metropolię z dala od głównych szlaków turystycznych. Podpatrywać jej rytm, podsłuchiwać język, by pick up sentences from the street i praktykować konwersację. Włóczenie się po dzielnicy Chelsea czy Notting Hill to przyjemność. Czas poza nauką i zajęciami to też czas na galerie – subiektywnie będę zawsze zachęcał do wizyty w zaskakującym i pobudzającym Tate Modern czy Saatchi Gallery. Językową ucztą była też wizyta w teatrze Adelphi Theatre – kompletne zatopienie w pięknym brzmieniu brytyjskiego.
Improve your language and culture skills. It’s a pleasure. Enjoy your POW ER. Grzegorz Szopa