Warsztaty dziennikarskie

Dzisiaj progi naszej szkoły odwiedzili pani Alina Makarczuk i pan Roman Osica. W auli I LO odbyło się spotkanie, w którym wzięła udział także lokalna stacja TV Wielkopolska oraz zaproszeni uczniowie.

Pani Makarczuk to dziennikarka stacji TVN24 i radia Eska, która pochodzi z Ukrainy, a od niespełna dekady mieszka w Polsce, gdzie urodziła się jej prababcia. Na początku naszego spotkania podzieliła się z nami historią o tym, jak od dziecka interesowała się pracą dziennikarza. Następnie opowiedziała, że od zawsze chciała studiować na Zachodzie, lecz nie miała wystarczających środków, aby uczyć się w Wielkiej Brytanii czy w Stanach
Zjednoczonych – i również z tego powodu wybrała Polskę, gdzie ukończyła dziennikarstwo i nowe media oraz stosunki międzynarodowe i dyplomację.
Pani Makarczuk opublikowała w ostatnim czasie swoją debiutancką książkę, która opowiada historię pierwszej damy Ukrainy – Ołeny Załenskiej. Zapytana, co natchnęło ją do napisania tej książki, opowiedziała historię o tym, jak weszła do jednej z warszawskich księgarni i zobaczyła pięć różnorodnych biografii prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Załenskiego, Stwierdziła wtedy, że: „znowu w tym wszystkim została pominięta kobieta”.
Książka poświęcona prezydentowej to „historia kobiety, która nigdy nie chciała zostać pierwszą damą” – tak autorka opisała swoje dzieło. Dowiedzieliśmy się także, że Ołena Zełenska z wykształcenia jest architektem i w swoim kraju zainicjowała projekt „Ukraina bez barier”, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się. Zapytana o to, co było największą trudnością w czasie pisania książki, odpowiedziała, że najtrudniej było dotrzeć do bohaterki, zwłaszcza że działo się to już w czasie wojny. Alina Makarczuk przybliżyła nam również drogę Wołodymyra Zełenskiego, którą musiał pokonać, by zostać głową państwa – na przykład to, że zagrał w serialu pt. „Sługa narodu”, gdzie wcielił się w rolę nauczyciela historii, który postanawia zostać prezydentem. Dużym
zaskoczeniem, zwłaszcza dla jego żony, był fakt, że postanowił wystartować w wyborach naprawdę. Gdy wyjechał wraz z rodziną na sylwestra do Francji, jego żona pierwszy raz zobaczyła blok wyborczy męża emitowany w telewizji.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak interesującym spotkaniu. Dziękujemy!

uczniowie kl. 1b o profilu dziennikarskim: Julia Tylak, Alicja Michalak