Uczniowie z Celle po raz 26 w I LO

Dla grupy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie oraz Kaiserin-Auguste-Viktoria-Gymnasium w Celle w Dolnej Saksonii pierwszy tydzień roku szkolnego 2017/2018 rozpoczął się bardzo intensywnie. Goście z Celle w ramach polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej po raz 26 odwiedzili Konin. Podczas pobytu spotkali się z Prezydentem Miasta Konina Józefem Nowickim, poznali uroki konińskiej starówki podczas gry terenowej oraz historię najstarszego liceum w mieście. Piekli pierniki w czasie warsztatów w Żywym Muzeum Piernika, poszukiwali śladów Mikołaja Kopernika w Toruniu, pokonywali lęk wysokości w parku linowym, wzięli udział w dwujęzycznych lekcjach w przyrodniczym bloku przedmiotowym oraz warsztatach tanecznych. Wszyscy odwiedzili Warszawę, gdzie uczniowie polscy i niemieccy występowali w roli przewodników oraz pochylali się nad trudnymi wątkami historii obu krajów pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, Małego Powstańca, Muzeum Żydów Polskich oraz przy skwerze Willy Brandta.
Warto wspomnieć, że po trwającym ćwierć wieku partnerstwie obu szkół, I LO w Koninie jest placówką z najstarszą wymianą w regionie, do tego również szkołą z dwoma partnerstwami w Niemczech. Od 2008 regularną wymianę prowadzi również ze szkołą Katharinen – Gymnasium w Ingolstadt w Bawarii.
Od 1991 przeprowadzono ponad 80 wspólnych programów, w których wzięło udział ponad 2500 osób, a spędziły one ze sobą ponad 680 dni. Każdy z tych programów wspierany był przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.