Święto Patrona w I LO

13 października 2022 roku obchodziliśmy Święto Patrona połączone z Dniem Edukacji Narodowej i uroczystością przekazania pod opiekę naszej szkoły sztandaru Związku Sybiraków.

Przed  oficjalnym przekazaniem sztandaru głos zabrała pani Maria Pawłowska-prezes Zarządu Regionu Związku Sybiraków w Koninie, która przybliżyła uczestnikom uroczystości losy syberyjskich zesłańców. Podkreśliła wielką rolę pamięci o tych tragicznych doświadczeniach wyrażoną w hymnie  Związku Sybiraków, objaśniła symbolikę związkowego sztandaru, który od dzisiaj „znajdzie swój dom” w murach I LO. Po przekazaniu sztandaru pani Anna Grabiec-Kamoda –Prezes Koła Miejskiego Związku Sybiraków w Koninie podziękowała pani Zofii Jasińskiej i pani Stanisławie Ristowskiej za reprezentowanie Związku Sybiraków w poczcie sztandarowym i opiekę nad sztandarem. Uroczystość była również okazją do przypomnienia  historii współpracy Związku Sybiraków z I Liceum Ogólnokształcącym.

Jak każdego roku uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i świętowali  swoje pierwsze sukcesy w tradycyjnych szkolnych konkursach organizowanych z okazji Święta Patrona. Laureatką konkursu ”Tadeusz Kościuszko-nasz patron” została Michalina Kowalewska z klasy IF, a tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Julia Skitek z klasy 1A.

Święto Patrona to dzień, w którym ogłaszane są wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku szkolnym wygrała je po emocjonującej kampanii wyborczej Maria Bartczak z klasy 3C,która swoim pierwszym wystąpieniu  podziękowała wszystkim  wyborcom i zapowiedziała już w najbliższym czasie realizację jednego z postulatów.

Dzień Edukacji Narodowej to okazja do wręczania nagród i wyróżnień. Pani dyrektor Emilia Bugaj wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżniającym się w pracy nauczycielom, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyznali swoje tradycyjne „Belferki” w kilku kategoriach.

Tegoroczne Święto Patrona zapisze się w szkolnej historii jako szczególny dzień, pełen ważnych treści, wzruszenia, uśmiechu i refleksji.