Spotkanie z Radą Seniorów Miasta Konina w I LO!

   W dniu 8 czerwca 2022 r. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie miała przyjemność gościć przedstawicieli Rady Seniorów Miasta Konina oraz przedstawicielkę Młodzieżowej Rady Miasta Konina i Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Konin. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas. 

   Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza część dotyczyła ochrony środowiska oraz ekologii. Mogliśmy wysłuchać przemówienia przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta Konina – Blanki Hardek z SP 12 w Koninie. Dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia niosą za sobą zmiany klimatu czy zanieczyszczenie środowiska. Zadaliśmy sobie pytanie: Co możemy zrobić, aby powstrzymać i ochronić otaczający nas świat? Udzielono nam tej odpowiedzi – jak mówi Blanka: Nie jesteśmy bezradni! Nie musimy wcale być politykami albo miliarderami, aby robić coś znaczącego. Mamy na to wszystko wpływ jako kupujący, obywatele, uczniowie i dorośli.. Jeśli chodzi o zmiany klimatu, należy zacząć od małych kroków ku polepszeniu naszego wspólnego dobra. Zacznijmy od siebie, od zrobienia zakupów bez użycia plastiku, wykorzystania w swojej diecie większej ilości owoców czy warzyw, kończąc na aktywności społecznej. To właśnie aktywność społeczna daje nam możliwość organizowania festynów, brania udziału w przedsięwzięciach na terenie miasta, na przykład w Konińskim Budżecie Obywatelskim. Dzięki temu możemy mieć realny wpływ na to, co nas otacza. 

   Druga część odbyła się pod hasłem “Pozytywny wizerunek seniora”. Podczas spotkania zwrócono nam uwagę na bardzo ważny aspekt korzystania z wiedzy i doświadczenia seniorów. Pan Zygmunt Michalak, przedstawiciel Rady Seniorów Miasta Konina, zadał nam bardzo istotne pytanie: Czy seniorzy są potrzebni? Odpowiedź jest oczywista – tak! To im w większości zawdzięczamy otaczający nas świat, gdyż bardzo przyczynili się do rozwoju naszego miasta. Posiadają oni również wiele talentów: wydają książki, tworzą obrazy i rzeźby. Przy Radzie Seniorów Miasta Konina działa Orkiestra Seniorów, która jako jedyna w naszym regionie potrafi zagrać hymn Polski, ale także hymn Ukrainy. Jednym z gości był absolwent naszej szkoły, pan Eugeniusz Dziardziel, emerytowany nauczyciel, rzeźbiarz specjalizujący się w rzeźbie artystycznej i sakralnej. W swoich pracach wykorzystuje głównie drewno z małą ilością farby. Na ręce pani wicedyrektor, Emilii Bugaj przekazał społeczności szkolnej jedną ze swoich ostatnich prac. 

   Nie zabrakło również czasu na rozmowę na temat zdrowia, ponieważ seniorzy aktywnie działają również w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków Zarządu Rejonowego w Koninie. Gościliśmy przedstawicielkę tego stowarzyszenia, panią Sabinę Samolej. Zwróciła naszą uwagę na istotny problem cukrzycy, która może wystąpić u każdego, nie zważając na nasz wiek. Ze spotkania wynieśliśmy wiedzę i nowe doświadczenia, więc długo o nim nie zapomnimy. To właśnie takie spotkania uświadamiają nam, że w codziennym życiu nie możemy zapominać o tak istotnych kwestiach.

autor tekstu i zdjęć Agata Otłuszyk (klasa 3As – artystyczno-dziennikarska)