SPOTKANIE Z DOKTOREM ADAMEM ŚWIĄTKIEM DLA KLAS DWUJĘZYCZNYCH

We wtorek 29 października gościliśmy w ILO doktora Adama Świątka, pracownika Wydziału Filologicznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Temat spotkania: „Klasa dwujęzyczna szansą na lepszą przyszłość. Rola i znaczenie klas dwujęzycznych we współczesnym szkolnictwie.” W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas: 1dgd, 1egd oraz 2e. 

Pan doktor zaprezentował nam szereg dowodów na to, iż uczeń będący w klasie dwujęzycznej staje się bardziej kreatywny, otwarty na nowe doświadczenia. Ponadto, ma bardzo duże szanse na dostanie się na wymarzony kierunek studiów – matura dwujęzyczna otwiera drzwi do najlepszych uczelni w kraju i za granicą. Absolwenci tego typu klas mają zwiększone szanse na rynku pracy – w XXI wieku pracodawcy poszukują osób z biegłą znajomością języków – języki decydują o rekrutacji na wysokie stanowiska.

Inne zalety klas dwujęzycznych według doktora Świątka to osłuchanie się z językiem na znacznie wyższym poziomie – budowanie zrozumienia, jak native speaker. Człowiek przechodzi  płynnie z jednego systemu do drugiego. Uczeń podchodzi praktycznie do języka, poszerza horyzonty, rozwija tolerancję, ciekawość ludzi, kultur oraz emocjonalności.

Podsumowaniem wykładu było stwierdzenie, iż w erze globalizacji, klasa dwujęzyczna jest szansą na lepsze życie! 

Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładu. Nie możemy się doczekać na kolejne spotkania. Serdecznie dziękujemy panu doktorowi za owocne spotkanie.

Kolejnym krokiem naszej współpracy będą cykliczne warsztaty na Wydziale Filologii Angielskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie.