
W dniu 1 kwietnia 2025 r. zawarte zostało porozumienie o współpracy między Instytutem Filologii Polskiej a I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Porozumienie zostało podpisane przez Prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. dr hab. Joannę Wójcik i Dyrektor Emilię Bugaj.
I LO w Koninie współpracuje z IFP UAM od wielu lat, nasza młodzież brała już udział w wielu wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników badawczo-dydaktycznych. Spotkania odbywały się zarówno w siedzibie Instytutu Filologii Polskiej UAM jak i w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie.
Uczniowie I LO w Koninie brali aktywny udział w Dniach Dialektologa zorganizowanych przez Studenckie Dialektologiczne Koło Naukowe UAM oraz Pracownię Dialektologiczną UAM. Przygotowali również prezentację na sesję popularnonaukową pod kierownictwem Prof. Marcina Jaworskiego.
Z Pracownią Dialektologiczną łączą nas szczególnie wspólne projekty między innymi współpraca przy powstaniu Regionalnego słownika tematycznego języka mieszkańców Wielkopolski – powiaty gnieźnieński i koniński w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (moduł Dziedzictwo narodowe). Szczególnie owocna i satysfakcjonująca była współpraca w ramach projektu z Prof. UAM dr hab. Błażejem Osowskim.
Co zyskują uczniowie I LO?
Pracownicy badawczo-dydaktyczni prowadzą wykłady i warsztaty dla młodzieży, współdziałają z nauczycielami języka polskiego, wspierają rozwój zainteresowań uczniów literaturą, językiem, kulturą i dialektami regionu. Młodzież pod opieką polonistów oraz naukowców z IFP realizuje swoje pierwsze projekty badawcze oraz bierze udział w wydarzeniach kulturalnych i popularnonaukowych. Ciekawą formą współpracy jest możliwość uczestnictwa w organizowanych zajęciach otwartych (wykładach, seminariach, warsztatach a również zajęciach prowadzonych zdalnie).



