Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – I LO pamięta!

27 stycznia 2022 roku mija 77 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu. Od 1 listopada 2005 roku, uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ, jest on obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

27 stycznia 1945 roku do Auschwitz wkroczyła radziecka 100. Dywizja Piechoty generała majora Fiodora Krasawina należąca do 60. Armii. Dokładnie był to 472. pułk piechoty. W strefie obozowej natrafiono na opór nie tylko niedobitków SS (większość ewakuowała się 26 stycznia), ale także oddziałów stojącej pod Oświęcimiem 545. Dywizji Grenadierów Ludowych. Wyzwolenia doczekało tylko 7 tys. więźniów; prawie 60 tysięcy pozostałych wysłano w tzw. marszach śmierci w głąb Rzeszy. Po drodze zamordowano jeszcze 15 tysięcy. 

Święto upamiętnia nie tylko wszystkie ofiary nazistowskiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej, ale jest także czasem przestrogi przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Holokaust pochłonął 6 milionów istnień ludzkich, z czego ponad 1 milion uśmiercono w Auschwitz. „Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie”. George Santayana.