Kiedy 100-lecie pierwszej matury?

Tegoroczni maturzyści łapią oddech po pierwszym tygodniu egzaminów, warto więc przypomnieć tych, którzy napisali egzamin dojrzałości w Koninie niemal 100 lat temu. 

Czy wiecie, że… w 1923 roku odbyła się pierwsza matura w historii konińskiego szkolnictwa? Świadectwa dojrzałości otrzymało wtedy raptem jedenastu uczniów! Uczęszczali oni do Konińskiego Gimnazjum znajdującego się w Domu Zemełki na Placu Wolności, który był wcześniejszą siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. 

W kolejnym 1924 roku jednym z maturzystów był Mieczysław Bekker, profesor Uniwersytetu w Michigan oraz współtwórca pojazdu LRV (Lunar Rover Vehicle), który w ramach programu kosmicznego Apollo wylądował na Księżycu. 

Matura 2021 jest znakomitą okazją, aby przywołać dziedzictwo pierwszych absolwentów naszej szkoły i powrócić pamięcią do tych odległych czasów. Niebawem, w 2023 roku z okazji okrągłego 160-letniego Jubileuszu I LO, będziemy świętować również 100-lecie pierwszej matury napisanej w naszym mieście. Tabla z absolwentami na korytarzach budynku szkoły są ważną częścią historii Konina.