W dniach 27-29 maja klasa 3 b odbyła wycieczkę do Szczecina (Stettin), Świnoujścia (Swinemünde) i Ahlbeck – łączącą historię z przygodą. Uczniowie podróżowali koleją, odkrywając fascynujące miejsca i ich zawiłą przeszłość.
Co znaczy poniemieckie i jak stało się polskie?
Po II wojnie światowej Szczecin i Świnoujście, wcześniej niemieckie, zostały włączone do Polski, co wiązało się z wysiedleniami Polaków i Niemców. Uczniowie zgłębiali te procesy podczas lekcji w muzeum „Przełomy” w Szczecinie i niemieckich bunkrach. Uczniowie oprowadzali nas po najważniejszych zabytkach miasta. Skosztowaliśmy lokalnych specjałów – pasztecika szczecińskiego i paprykarza.
Świnoujście i Ahlbeck: Jedną nogą w Polsce, jedną w Niemczech
W Świnoujściu przeprawiliśmy się promem do centrum, a bryza Bałtyku dodała nam energii. Pociągiem dotarliśmy do niemieckiego Ahlbeck, gdzie mimo deszczu, cieszyliśmy oko nadmorskimi krajobrazami, czy najstarszym w Niemczech molo. Symbolicznie jedną nogą byliśmy w Niemczech, a drugą w Polsce, odpoczywając na plaży.
Wycieczka była lekcją historii i niezapomnianą przygodą. Uczniowie poznali przeszłość miejsc, które dziś są polskie, ale kiedyś były niemieckie. Wspólne podróżowanie i doświadczanie miejsc umocniło klasowe więzi. Te trzy dni pozostaną w naszej pamięci jako czas pełen nauki i zabawy.