„I Liceum świadome w temacie udarów mózgu”

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie zdobywają wiedzę na temat udarów podczas wykładu doktor nauk medycznych oraz neurologa – Joanny Rybackiej-Mossakowskiej. Pani doktor jest absolwentką I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, w którym w 2002 r. ukończyła klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Obecnie pracuje w Poznaniu, w Klinice Neurologii na oddziale leczenia udarów mózgu. 

Pani neurolog wróciła do swojej dawnej szkoły, by szerzyć w niej wiedzę na temat tej właśnie choroby. Dzięki Pani doktor uczniowie dowiedzieli się tego, jak cenny w przypadku udaru jest czas oraz jakie objawy są charakterystyczne dla tej choroby. Usłyszeli również o sposobach leczenia i możliwych powikłaniach po przejściu udaru.

Pani doktor opowiedziała młodzieży o swojej pracy, przywołując kilka historii z życia zawodowego. Wspomniała również o przyczynach udaru mózgu i jego profilaktyce. 

  • Palenie papierosów jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka […], 90% pacjentów trafiających na mój oddział z udarem pali papierosy – zauważa doktor Rybacka-Mossakowska.

Na koniec spotkania uczniowie mieli okazję porozmawiać z absolwentką I Liceum i zadać jej kilka pytań : 

  • Co jest rzeczą, którą Pani lubi w swojej pracy? 
  • Lubię szybkie podejmowanie decyzji, lubię swoją pracę, robię to, co mnie interesuje.
  • Czy miała Pani w pracy jakieś sytuacje, w których naprawdę się Pani bała? 
  • My lekarze często się boimy, ale ja nie pozwalam, żeby ten stres przejął nade mną kontrolę.
  • Więc jak sobie Pani radzi z tak stresującą pracą? Czy jest na to jakiś sposób? 
  • Oczywiście, sport! Jeżdżę konno, uprawiam windsurfing. Wysiłek fizyczny, coś zupełnie niezwiązanego z medycyną mnie relaksuje.
  • Jak Pani wspomina początki swojej pracy? 
  • Wtedy to był duży stres. […] Pierwsze dyżury wspominam źle, bo byłam bardzo zestresowana. Bałam się, żeby nie zrobić pacjentowi krzywdy […] – zauważa ze śmiechem doktor Joanna Rybacka-Mossakowska.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, a Pani doktor, dzięki swej charyzmie i doświadczeniu, zaciekawiła wszystkich zebranych.

Tekst przygotowali uczniowie klasy o profilu dziennikarskim: Maja Makowska, Filip Swędrowski, Tymoteusz Grzeszkiewicz