Ferie z Kościuszką, matrioszką i cyrylicą

Grupa uczennic I LO pod opieką p. Agaty Salzman właśnie zakończyła 3-dniowe warsztaty z j. rosyjskiego. W trakcie ostatnich zajęć, uczestniczki projektu miały okazję popisać się talentem artystycznym i wykonały obrazki przepięknych matrioszek, które podpisały swoimi imionami – oczywiście po rosyjsku, wykorzystując cyrylicę czyli rosyjski alfabet.

Ale cyrylica to nie jedyna rzecz jaką dziewczęta poznały podczas zajęć. Nauczyły się przedstawiać i udzielać podstawowych informacji na swój temat, dowiedziały się kim jest “nowyj russkij”, a także odbyły “wirtualną” podróż najdłuższą koleją świata czyli koleją transsyberyjską, z Moskwy do Władywostoku, dzięki czemu miały możliwość ocenić rozmiary największego państwa świata. Udało im się również “zwiedzić” Moskwę i Petersburg, a dzięki obecności naszego native speaker’a  (uczennicy I LO, która pochodzi z Ukrainy), mogły podyskutować na temat sytuacji na Krymie. Rosyjska muzyka, sztuka i literatura, a także typowe rosyjskie suweniry czyli pamiątki, do których zalicza się wspomniana matrioszka, to tylko niektóre elementy kultury rosyjskiej jakie towarzyszyły dziewczętom podczas warsztatów. Ostatniego dnia, na zakończenie projektu, każdy miał okazję spróbować herbaty z konfiturą (чай с вареньем), tradycyjnie parzonej w prawdziwym rosyjskmi samowarze.

Mamy nadzieję, że ten projekt będzie kontynuowany po feriach i już wkrótce odwiedzi nas absolwent I LO, Hubert Patrzykąt, obecnie pracownik naukowy w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM w Poznaniu, który przyjął zaproszenie do naszej szkoły. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych językiem i kulturą rosyjską na to spotkanie.