Z okazji Dnia Języka Ojczystego w piątek 21 lutego odbyło się w auli szkolnej czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W czytanie zaangażowała się cała społeczność szkolna: dyrekcja, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji.
Słuchaliśmy o arystokratycznym pochodzeniu i urodzie panny Izabeli Łęckiej. Poznaliśmy historię życia Stanisława Wokulskiego oraz rozterki, jakie przeżywał w związku z nieszczęśliwą miłością. Zagłębiając się w Pamiętnik starego subiekta, przenieśliśmy się do sklepu Mincla, a także poznaliśmy wspomnienia Ignacego Rzeckiego dotyczące jego żołnierskiej przeszłości.
Na to, by uzasadnić, że Wokulski miewał głębokie refleksje na temat życia, niech wystarczą nam jego słowa: „Szczególna rzecz – mówił. – Każdy ptak na niebie i każdy człowiek na ziemi wyobraża sobie, że idzie tam, dokąd chce. I dopiero ktoś stojący z boku widzi, że wszystkich razem pcha naprzód jakiś fatalny prąd, mocniejszy od ich przewidywań i pragnień. Może nawet ten sam, który unosi smugę iskier wydmuchniętych przez lokomotywę podczas nocy?… Błyszczą przez mgnienie oka, aby zagasnąć na całą wieczność, i to nazywa się życiem.”