CMI w CDT w Warszawie

9 stycznia  młodzież z koła informatycznego CMI z I LO oraz inni sympatycy  nowych technologii wzięli udział w warsztatach “O czym śnią roboty” w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Była to edukacja w nurcie STEAM, która zakłada duże zaangażowanie uczącego się w proces kształcenia. 

Sami szukaliśmy odpowiedzi na pytania i tworząc narzędzia potrzebne do ich uzyskania.Dyskutowaliśmy, przenosiliśmy swoje pomysły na papier, budując futurystyczne krainy. Kolejnym naszym zadaniem było  zaprogramowanie robotów Skribots, tak aby jeździły po ścieżkach wyznaczonych na pracach plastycznych. Poruszaliśmy zagadnienia związane z programowaniem i robotyką, uczyliśmy się myślenia algorytmicznego.

Takie warsztaty rozwijają umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, a także współpracy i kreatywności. 

W CDT skorzystaliśmy z przestrzeni wystawowej, gdzie prezentowane są polskie i zagraniczne technologie, a także prototypy innowacyjnych produktów i projektów badawczych. Były to urządzenia mające zastosowanie w medycynie, wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji np. takie, jak: remmedvr- do domowej terapii wzroku w VR, stethoMe -elektroniczny stetoskop.Widzieliśmy także robota IURO tj. prototyp urządzenia platformy badawczej, który służy naukowcom z kilku europejskich uniwersytetów do badania interakcji społecznej człowiek- robot w środowisku miejskim. Humanoid uczy się rozpoznawać mimikę i gesty i reagować na nie.

Był też czas na skorzystanie ze strefy zabaw z robotami i spacer po przystrojonym świątecznie Starym Mieście.