Bierzemy udział w akcji „Żonkile”

#łączynaspamięć #akcjażonkile 

W poniedziałek 19 kwietnia mija 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W marcu 1941 roku mieszkało tam około 460 000 obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy w większości zostali zamordowani w obozach zagłady. 19 kwietnia 1943 roku żywi w geście desperacji i jednocześnie heroicznej odwagi rozpoczęli powstanie przeciw niemieckiemu okupantowi. Było to pierwsze polskie powstanie podczas II wojny światowej i pierwsze miejskie powstanie w Europie. Już dzisiaj włączamy się do szlachetnej akcji “Żonkile”, upamiętniającej bohaterów tamtych tragicznych wydarzeń. W najbliższym tygodniu będziemy podczas zajęć rozmawiać o godności,  szacunku i pamięci ofiar. 

Jedną z uczestniczek powstania w getcie warszawskim była absolwentka naszej szkoły Frania Beatus, która przyszła na świat w Koninie 10 stycznia 1925 roku, jako córka Mojżesza Beatusa i Tauby z domu Binsztok. W metryce imię jej zapisano Frymeta, ale w roczniku obecnego I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, zapisano Fryneta. Rodzice jej posiadali sklep spożywczy przy Teper Mark (pl. Zamkowy). W chwili samobójczej śmierci Frania, bohaterka i bojowniczka Getta Warszawskiego miała 18 lat. Innymi mieszkankami Konina walczącymi w powstaniu były Rywka Glanc i Rysia.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

organizuje corocznie akcję „Żonkile”, w którą już od lat włącza się nasza szkoła. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to żonkile.

Poznaj program akcji Żonkile 👉 https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow