2e na Wydziale Chemii UAM!

W ramach współpracy naszej szkoły z Wydziałem Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uczniowie klasy 2E wysłuchali wykładu Pana prof. UAM Karola Kacprzaka pt. ,,Nagroda Nobla z chemii 2022 – chemia klik i bioortogonalna”. Pan profesor przybliżył słuchaczom istotę badań tegorocznych laureatów: Carolyn R. Bertozzi (Uniwersytet Stanforda; USA),  Morten Meldal (Uniwersytet w Kopenhadze; Dania) i K. Barry Sharpless (Scripps Research Institute w La Jolla; Kalifornia,USA).
Innowacyjna metoda syntezy organicznej tzw. click chemistry stosowana jest w chemii medycznej. Dzięki badaniom prowadzonym nad tą metodą możliwa jest synteza nowych leków wykorzystywanych między innymi w onkologii. Wymienieni chemicy, specjalizują się w syntezie organicznej oraz chemii bioortogonalnej, czyli badają reakcje chemiczne, które mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania naturalnych procesów biochemicznych.
Dziękujemy za zaproszenie, to był bardzo interesujący wykład, który może być początkiem rozwoju zainteresowań naszych uczniów biochemią i technologią biomedyczną.