Odsłonięcie tablicy pamiątkowej…

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej i przypadającego  1 września Dnia Weterana na murach naszej szkoły odsłonięto pamiątkowa tablicę poświecona Panu Profesorowi Witoldowi Sztarkowi, emerytowanemu nauczycielowi matematyki I LO.  Pan Profesor był pułkownikiem artylerii Wojska Polskiego i Kawalerem  Orderu Virtuti Militari. Pełna nota biograficzna Pana Witolda Sztarka znajduje się na stronie internetowej naszej szkoły. Gościem honorowym na tej podniosłej uroczystości była wnuczka Pana Profesora, Pani Grażyna Pstrokońska-Nawratil-polska kompozytor i pedagog. Zebranych gości powitała Pani Dyrektor Elżbieta Świder, która  podkreśliła, że uroczystość związana z odsłonięciem tablicy Profesora Sztarka wpisuje się w obchody Jubileuszu 155-lecia istnienia I LO im. Tadeusza Kościuszki połączonego z VIII Zjazdem Absolwentów oraz 80-leciem powstania budynku, w którym obecnie mieści się nasza szkoła. Historię rodziny Sztarków oraz sylwetkę Pana pułkownika przedstawił Pan Piotr Rybczynski, Absolwent I LO, kierownik Oddziału w Koninie Archiwum Państwowego w Poznaniu. Uroczystość zgromadziła wiele wybitnych osobistości związanych z Koninem i regionem konińskim, wśród nich znaleźli się między innym Pan Prezydent Józef Nowicki, Absolwent naszej szkoły oraz uczeń Profesora Witolda Sztarka, Wiceprezydent Sławomir Lorek, Wiceprezydent Sebastian Łukaszewski, Poseł na Sejm Tomasz Nowak, Wikariusz Biskupi na rejon koniński Ksiądz Proboszcz Wojciech Kochański oraz Tadeusz Jelinek-Parafia Ewangelicko-Reformowanaw Żychlinie i Waldemar Wunsz-Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie.

W trakcie uroczystości odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, odznaczono kombatantów oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną. Pan Prezydent Nowicki odebrał wyróżnienie dla Konina, jako  Miejsca Przyjaznego Weteranom.