1 MILION OŚWIADCZEŃ WOLI NA 50-LECIE PIERWSZEGO POLSKIEGO PRZESZCZEPU

W ramach kampanii Drugie Życie, w której uczestniczy Nasza szkoła chcemy zwrócić uwagę na  zbliżającą się szczególną datę. 26 stycznia 2016 roku mija 50 rocznica pierwszego przeszczepu w Polsce. Chcemy tym samym uczcić tę rocznicę z pomocą Waszą, Droga młodzieży. Zachęcamy do podjęcia szczególnego wyzwania i wsparcia  osób oczekujących na przeszczep w Polsce. WYZWANIE: Milion oświadczeń woli w roku 50. jubileuszu pierwszego polskiego przeszczepu. Młodzież wspierająca DRUGIE ŻYCIE podejmuje wyzwanie – by przez rok, do kolejnej rocznicy, rozdać łącznie od powstania kampanii- milion oświadczeń woli. Podczas Mistrzostw m.Konina w badmintonie uczniowie Jakub, Piotr, Mateusz, Natalia i Kinga poparli akcję Kampanii Drugie Życie ” 1 Milion oświadczeń woli na 50 lat od pierwszego przeszczepu w Polsce”.​

 

 

JAK DOŁĄCZYĆ DO WYZWANIA? 
Szkoły i młodzież przyłączają się do akcji  i umieszczają na swoich FB oraz oficjalnym profilu akcji zdjęcia ze specjalnie zaprojektowanym logo (w załączeniu). Najaktywniejsze placówki będą aktywnie promowane w mediach. Aktywność podczas tej akcji będzie również brana pod uwagę podczas oceny całościowych działań i wyłaniania zwycięskiej szkoły.

DLACZEGO OŚWIADCZENIA WOLI
Barierą dla transplantologii w Polsce jest brak organów do przeszczepu, nie pieniądze na operacje. Według badań ministerstwa zdrowia znaczna część Polaków akceptuje przeszczepy organów, jednak w przypadku śmierci bliskiej osoby zasłania się niewiedzą o jej woli ws. przekazania organów do przeszczepu. Dokładnie – 55 proc. Polaków wyraża zgodę, by po śmierci pobrano ich narządy w celu przeszczepienia innym. Mimo swojej decyzji, tylko co piąty (20 proc.) rozmawiał na ten temat z bliskimi – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Dlatego, choć oświadczenie woli nie ma mocy prawnej, to jego podpisanie rozwiązuje wiele problemów.

Opiekunka kampanii:  B.Kuśmierczak